Destiny 2 Günlükleri #4: Yeni Açıklamalar

Yeni yayınlanan bir yazı ile Destiny 2’ye gelecek bazı şeyleri ve güncellemeleri öğrendik. Ben de bunların üzerinde konuşmak istiyorum. Başlayalım.

-Öncelikle Destiny 2’nin gelecek içeriklerini üçe bölmüşler. İlki para ile satılan, yeni hikaye, yeni yerler ve yeni zırhlar ekleyen; Crucible, Raif ve Strike için de yeni içerikler ekleyen Expansion’lar.

-Tüm Destiny oyuncuları açık olan Season’lar. Ve para ile ya da oyunu oynayarak size içerik veren Eververse. Ki Eververse acayip bir sorun oldu. Kimse memnun değil ve herkes değiştirilmesini istiyor. Onunla ilgili bir şeyler de var.

-Faction Rally, 16 Ocak’ta geri dönüyor. Iron Banner da 30 Ocak’ta.

-Eververse için gelecek sezonlarda yeni değişiklikler yapılacak. İlki şu an sadece Bright Engram’larda bulunan gemilerin ve sparrow’ların etkinlikler bitince de verilecek olması. Ki güzel bir şey.

-Bright Engram’ları ve içindekileri kazanmanın yeni bir yolu eklenecek.

-Oyuncuların Bright Engram’lardan istediklerini daha sık elde etmeleri için bir yol eklenecek. Şimdi, bunlar güzel ama daha net olsalar çok güzel olurdu. Sürekli yol eklenecek, yol eklenecek demişler ama bu yol ne, ondan bahsetmemişler.

-Bu yeniliklerin 13 Şubat’ta başlayacak olan Crimson Days etkinliğinde de bulunacağını, 3. Sezonda ise çok daha fazlası olacağını da eklemişler.

-Crimson Days etkinliği sırasında Raid, Nightfall ve Crimson Days Milestone’larını yaptığınızda efsanevi Emote’lar, silah skin’leri, exotic sparrowlar ve daha fazlasını alabileceğiz.

-Seviye atlama ile hem Crimson Days, hem de Illuminated Engram alacağız. Bu oldukça iyi bir şey.

-Crimson Days Engram’ları için Crimson Days maçları veya Milestone’ları yapabileceğimiz söyledi. Bunları yapınca da düşecek.

-XP konusunda da daha eğlenceli bir Grind, yani kasma yapacaklarını belirttiler fakat tam olarak nasıl olduğunu kendileri de bilmiyor.

-Gelelim önümüzdeki güncellemelere. İlk olarak 30 Ocak’ta gelecek güncellememiz var. Ne olduğunu bilmediğim Masterwork Armor ile ilgili bir değişiklikler olacakmış. İkinci olarak da Raid ödülleri değişecekmiş. Raid bittiğinde Raid’e özel modlar çıkacakmış ve her savaş sonunda çıkacak ödüllere ayarlama getireceklermiş. Ayrıca Raid satıcısından Raid Token’ları veya Legendary Shard’lar ile Raid zırhları ve silahları alabileceğiz. Son olarak Raid perkleri bulunan bir Ghost eklenecekmiş ve ilerleyen zamanlarda da başka etkinlikler için böyle ödüller olacakmış.

-Gelelim Şubat güncellemesine. Strike Skorları geri dönüyor. Sadece Nightfall’larda olacak ve şu anki zaman sınırının yerine geçecek. Ayrıca ilah ve zırhlar için modlarda büyük bir değişikliğe gidilecek.

-İlkbahar’da ise 2. DLC ve 3. sezonun başlamasıyla Crucible Seviyesi gelecek. Bu, iki şekilde incelenecek. İlki Valor ve siz maç kazandıkça artacak, kazanılan maçlar artma oranını daha da hızlandıracak, kaybetmek etkilemeyecek. Diğeri ise Glory. Bunda da kazandıkça artacak, kaybettikçe düşecek. Özel yani Private maçlar da oyuna eklenecek. 6’ya 6 bir mod eklenecek, Mayhem modu geri dönecek ve daha birçok yenilik bulunacak. Bunlar önemli olanlarıydı.

Yazıyı sonlandırırken bunlar yeterli mi sorusunu konuşmak istiyorum ki cevap hayır. Artık bir şeyler görmemiz lazım. Raid veya Masterwork Armor da benim ilgimi çekmiyor. Eververse güncellemeleri için Şubat’ı beklemek biraz sıkıcı ama umarım çok daha iyi bir oyun olacak Destiny 2.

 

Destiny 2 Günlükleri #3: Oyuna Geri Dönüşüm, Dawning ve Curse of Osiris

Yeni bir Destiny günlükleri ile karşınızdayım. Curse of Osiris’in gelmesiyle yapılan hatadan sonra oyunu 1 ay boyunca oynamadım. Fakat artık geri dönmenin vakti geldi diye düşündüm ve Expansion Pass’i de alıp oyuna geri dönüş yaptım. Ve işte düşüncelerim.

İlk başta Expansion Pass’i almamıştım. Dawning nedeniyle biraz Mayhem moduna baktım, oldukça eğlenceli bir mod kendisi. Ardından 5 tane falan Strike yaptım ki üst üste 3 kere aynı Strike geldi, kusacaktım. Tüm bunları yaptıktan sonra da ben bu oyunu oynarım diyerek Expansion Pass’i aldım. 3 saat sonra Curse of Osiris bitmişti. Ve eklenti paketi ile ilgili düşüncem de Infinite Forest isimli kısım haricinde bir çöp olduğu.

Senaryoyu oynarken tek diyebildiğim, bu kadar güzel bir konsepti nasıl bu kadar rezalet kullanabildiniz oldu. Hele oyunun bir Son Bölümü var ki, aman diyeyim. O nasıl bölüm öyle? Nasıl bir rezalet, nasıl bir çöp. Ama öte yandan bu Infinite Forest’i gezmesi çok eğlenceli. Sadece siz ve düşmanlarınız varsınız. Rastgele yaratılan platformların birinden diğerine geçip sadece adam öldürüyorsunuz. Ve nedense acayip eğlenceli geldi.

 

Zaten Curse of Osiris incelemesi geleceği için pek bir şey demek istemiyorum. Eğer almak istiyorsanız ve Infinite Forest benim de çok ilgimi çekti diyorsanız gidip Expansion Pass’i 100 TL’ye(PS4 İçin) alabilirsiniz. Ama onun dışında şimdilik pek de tavsiye etmiyorum. Tabii Heroic Strike falan yapmak için gerekli. Onun için de almak, zorunda kalabilirsiniz.

Destiny 2 Günlükleri #2: Oyuncularına Değer Vermeyen Oyun, Curse of Osiris Kısıtlamaları

Bir süredir Star Wars Battlefront 2 ile eğleniyordum. Destiny 2’ye bir bakayım dedim. Curse of Osiris ile neler gelmiş. Ve açtığımda oyun Curse of Osiris’in yoksa bazı şeylere erişemeyeceğimi söyledi. Prestige Nightfall’lar yok, Heroic Strike’lar yok, Public Event’lerle ilgili Powerul Gear alma olayı eğer o hafta Mercury’deyse yok, eee kardeş? Ne yapacağım ben? Destiny 2 Curse of Osiris rezillik diyebilirim. Peki ya neden bu eklenti paketine çok yüklenmedi? Konuşuldu ama Battlefront 2 kadar büyük bir sorun olmadı nedense. Oyundan resmen soğudum. Neye tıklasam Curse of Osiris olmadan oynayamazsın, hadi satın al ekranı ile karşılaşıyorum. Açıkçası ne diyeceğimi bilemiyorum, evet 150 TL falan değil, 100 TL’lik bir Season Pass’e sahip ama ben bu oyuna zaten çıktığı zaman Dünya’nın parasını verdim.

Ama şu anda oynayabildiğim şeyleri de oynayamıyorum. Bunun için ne yapabiliriz bilmiyorum. Bungie’nin düzelteceğine de hiç güvenmiyorum. Ve açıkçası Battlefront 2 ve Titanfall 2’deki bedava DLC olayının artık standart hale gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Battlefront 2’den sonra Destiny 2’ye geldiğimde karşımda kocaman 100 TL ver de oyunu oynayabil yazısını görünce garip oldum. Adamlar Battlefront 2’de gelen karakterler için para bile istemediler, Micro Transaction’lar da geri dönemeyecek dediler. Şimdi Last Jedi sezonunun Ocak ayına da uzayacağını öğrendik(bu yazıdan sonra detaylı bahsettiğim yazı gelecek) ve Şubat ayında ikinci sezonun başlayacağı haberleri var.

Eğer gerçekten böyle bir şey olursa EA dersini sağlam bir şekilde öğrenmiş diyebiliriz. Peki ya bu dersi kim öğretti? Biz, yani oyuncular. Aynısı neden Bungie’ye yapmadık? İşte o konuda sorularım var. Bu yazının amacı aslında Battlefront 2’de yaptığımız şeyi neden Destiny 2 Curse of Osiris’te de yapmadığımızı sorgulamak ve yazılarımı okuyanları bundan haberdar etmek. Bazı yerlerde gördüm, ama birçok yerde de bahsedilmemiş bundan. Gene de ek paketin incelemelerinde bundan da bahsedilmesi güzel. Bakalım neler olacak?

The Game Awards 2017 Özel: Fortnite’a Yeni Özellikler ve En İyi Oynanmaya Devam Eden Oyun Ödülü

O garip isimli ödülden sonra birkaç reklam gördük ve devamında bir Fortnite videosu bizleri karşıladı. Fortnite ilgimi çeken ama oynatacak kadar çekmeyen bir oyun, tavsiye ediyor muyum, evet ama zaman harcayacak mıyım, sanmam. O videodan sonra ise En İyi Oynanmaya Devam Eden Oyun ödülü verildi. Adaylar Destiny 2, GTA Online, Overwatch, PUBG, Rainbow Six Siege ve Warframe’di. Burada Warframe, PUBG ya da Destiny 2 kazansın isterdim ama onun yerine Overwatch’a gitti ödül. Neyse artık, bu ödül güzel bir ödül ama. Seneye adaylarını ve kazananını merakla bekliyor olacağım. Game Awards ile ilgili her şey için üstteki Game Awards Özel yazısına tıklayabilirsiniz.

The Game Awards 2017 Özel: En İyi Sanat Yönetimi Ödülü

Warframe olayından sonra bir Playstation reklamı çıktı ve sonrasında Game Awards indirimi olduğunu öğrendik.(Türkiye’de yok) Ardından bir Switch reklamı gördük. Skyrim ile ilgiliydi. Son olarak Grand Theft Auto V’in yeni bedava güncellemesi Doomsday Heist’ın videosunu gördük ve Shape of Water fragmanı gördük. Shape of Water bir film bu arada. Sunucunun kankası Hideo Kojima’nın kankasının filmi olduğu için konmuş. Ardından Hideo Kojima ve kankası sahneye çıkıp En İyi Sanat Yönetimi Ödülü’nü alan oyunu söylediler. Adaylar Cuphead, Destiny 2, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Horizon: Zero Dawn ve Persona 5. Kazanan ise Cuphead oldu. Oyunu oynamadığım için pek bir şey söylemek istemiyorum ama ben Cuphead’e vermezdim açıkçası. Game Awards 2017 ile ilgili tüm haberler için yukarıdaki The Game Awards 2017 Özel yazısına tıklayabilirsiniz.

The Game Awards 2017 Özel: En İyi Aksiyon Oyunu Ödülü ve Micro Trasaction ile Dalga Geçme

Campo Santo’nun oyunundan sonra Zachary Levi sahneye çıktı, ki kendisi DC Sinematik Evreni’nde Shazam karakterini oynayacak, ve bizlere En iyi Aksiyon Oyunu Ödülü’nün kazananını açıkladı. Adaylar Cuphead, Destiny 2, Wolfenstein 2, Prey ve Nioh’tu. Ve burada aslında önemli bir nokta var. Bu amcamız zarfı açacakken açmak için para ödemem lazım gibi bir cümle söyledi. Cebinden bir şey çıkararak zarfı açtı ve bu çok aptalca, bunu siz de biliyorsunuz dedi. Böyle diyerek Electronic Arts’a laf çaktıktan sonra kazananın Wolfenstein 2 olduğunu söylediler. İyi bir seçim diyebilirim. Game Awards 2017 ile ilgili tüm haberler için yukarıdaki The Game Awards 2017 Özel yazısına tıklayabilirsiniz.

Destiny 2 Günlükleri #1: Curse of Osiris’e Doğru

Destiny 2’nin ilk eklenti paketi Curse of Osiris 2,3 gün sonra çıkışını yapacak. Ben de o eklenti paketi çıkmadan düşüncelerimi belirteyim istedim. Hemen başlayalım.

Destiny 2’yi 20 saatten daha fazla süre oynadım ve 283 Power’dayım. Oyunu oynarken eğleniyorum ama oyunla ilgili sıkıntılarım var. Ondan önce zamanı ne ile harcıyorum ondan bahsedeyim. Elbette her Salı günü yenilenen amaçları yapıp Power’ımı arttırıyorum. Bunu her hafta düzenli olarak yapmıyorum ama aklıma geldikçe bakıyorum. Bir de oyundaki Adventure’ları tamamlamaya çalışıyorum. 4 gezegenin 3 tanesinde bitirdim. Son olarak Dünya’dakileri bitirmeye çalışıyorum. Adventure’larda konulu yan görevler diyebiliriz. Oldukça güzel olanları var, sıkıcı olanları var ama ben genel olarak eğleniyorum.

Şimdi bira sıkıntılarımdan bahsedeyim. Power atlamak çok zor ve çok fazla yöntem yok. Aslında bu büyük bir sorun değil. Oyunun olayı bu. Ama bir sonraki söyleyeceğim sıkıntı yüzünden bu da bir sıkıntı oluyor. Power atlamak için 3,4 tane yöntem var. Her Salı yenilenen hedefler burada tek aslında ama bu hedeflere baktığımızda Raid’dir, Strike’tır, Clan’dır vs. var. Ama burada sorun olan olay yapılabilecek 3 etkinlikten sadece 1’isinde matchmaking olması. Raid veya Nightfall Strike’ı için sizin insanlar bulmanız gerekiyor. İnternette bunun için siteler var. Ama oyun içinde Matchmaking yok. Hadi Raid’de anladım.

Çünkü kendisi için bulmacalı ve zor diyorlar. Ama Nightfall Strike’larda niye yok. Bu yüzden benim gibiler için  tek yöntem Crucible ve Public Event’ler. Public Event’ler çok sıkıcı ve bu oyunun Crucible yani PvP modu da bir garip. Modu rastgele seçiyor mesela ve bazen nefret ettiğiniz modlara denk gelebiliyorsunuz. Aslında genel olarak söylemek istediğim şeyler bunlar şimdilik. Elbette ki bu günlük serisi de devam edecek. Bu hafta biraz daha Star Wars Battlefront 2 oynayacağım gibi duruyor. Çünkü zaten bu hafta sınavlarım var az oyun oynayacağım, hem de Battlefront 2’nin ilk sezonu başlayacak bu hafta ve o da benim bir Multiplayer oyundaki ilk sezonum olacak. Yani yeni bir şeyin içine gireceğim. Onun için de heyecanlıyım, ilk sezon öncesi oyunla ilgili düşüncelerim için  Battlefront 2 Günlükleri numara 1’e bakabilirsiniz. Görüşmek üzere.