Mario + Rabbids Kingdom Battle’a Donkey Kong Geliyor(Nintendo Direct Mini 1.11.2018)

Xcom benzeri oynanışa sahip olan ama Mario ve Rabbids dünyasını birleştiren Kingdom Battle oyunu, oldukça beğenilmişti. Şimdi kendisine Donkey Kong da duyuruldu. Oyun sadece Switch’e çıkış yaptı.

Yeni Bir Division? – The Division Yapımcısı, Seri Devam Edebilir Dedi

The Division’ı yapan Massive Entertainment genel müdürü bir açıklama yaptı ve Division evreninde anlatılacak daha çok şey var. Ancak şu an daha fazla konuşamam şeklinde bir açıklama yaptı.(Tabii ki kısalttım) İlk Division oyunu çıktığında çok da beğenilmemişti ve kısa sürede unutulmuştu. Ardından gelen 3 DLC’si de ilgiyi tekrar toplamayı başaramadı. En son 1.8 güncellemesi çıktı ve yeni bir bölge falan eklendi ama kimsenin gene umurunda olmadı. Tüm bunlara bakılınca yeni bir oyuna geçmek mantıklı olabilir gibi geliyor. Ama yapımcı firma şu anda bir Avatar oyunu üzerinde çalışıyor ve oyun 2020’den önce çıkmayacak. O yüzden Division 2’yi görmemize daha çok var gibi gözüküyor.

Playstation Store Aralık’ta 12 İndirim #5: AC Origins

3. ve 4. oyunları yapmayı unuttum ama Aralık’ta 12 İndirim’e kaldığımız yerden devam ediyoruz. Merak edenler varsa Game Awards ve Jurassic World 2 fragmanı için yazılar da gelecek.

5. oyunumuz AC Origins. Oyun oldukça olumlu yorumlar aldı ve bu oyunu oynamayan bir AC sever olarak almayı düşünmedim değil. Şu anda 120 TL’den standart versiyonunu alabilirsiniz. 3 Yetenek Puanı, 1 yeni Görev ve birkaç ekstra eşya içeren Deluxe Edition ise 134 TL. Season Pass’i de içinde bulunduran Gold Edition’ı almak isterseniz ise 194 TL ödemeniz gerekiyor. Standart versiyon bana göz kırpmıyor değil. Onu düşüneceğim. Peki ya siz?

2017 Oyun, Film ve Diziler Açısından Nasıl Geçti?(Ocak-Şubat)

Öncelikle bu yaptığım yazının bir yandan da 2017’de En Sevdiğim Oyunlar ve 2018’de En Çok Beklediğim Oyunlar yazısının temeli olduğunu söyleyebilirim. Bu iki yazı hakkında her şeyi anlamak için 2017’nin hem benim, hem de genel anlamda nasıl geçtiğine bakmak gerekiyor. Bugün de Ocak ve Şubat aylarına bakıyoruz. Ve son olarak film ve dizi kısımlarında oyun dünyasıyla da ilişkisi olan, ya da çok popüler olan şeylerden bahsedeceğim. Şimdi başlayalım.

20 Ocak – Gravity Rush 2(Oyun)

Gravity Rush 2 belki ülkemizde çok bilinmeyen bir oyun. Açıkçası ben de oyunu oynamadım ama oyunun temel mekaniği acayip hoş. Oyundaki ana karakterimiz, uçabiliyor. Nasıl olduğunu tam hatırlamıyorum. Yer çekimiyle ilgili bir şeylerdi ama istediğiniz yere uçup istediğiniz şeyi bir yerlere fırlatabiliyordunuz. Oyun 80 ortalamaya sahip. Ben sadece demosunu oynadım, ve açıkçası görevler sıkıcı olsa da mekanik olarak çok eğlenceli gözüküyordu.

24 Ocak – Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue(Oyun)

Kingdom Hearts ile de çok ilişkim yok. Zaten kendisinden çok küçük bahsedeceğim. Oyun Disney ve Final Fantasy evrenini birleştiriyor ve HD isminden anlayabileceğiniz gibi bu bir Remastered paket. İçinde yeni bir oyun da var. Ama aslında bir Remastered paket. Ortalaması 76.

24 Ocak – Resident Evil 7(Oyun)

Resident Evil serisinin çok büyük bir hayranı değilim ama severim. 6’yı bile seviyorum. Ve 7. oyun ilk duyurulduğunda beni çok heyecanlandırdı. Serinin Outlast çakması, ana Resident Evil duygusuyla alakası olmayan bir oyun olacağını düşünüyordum. FPS kamera açısı en büyük sebeplerden biriydi. Ve oyun çıktığında da düşüncelerim değişmedi. Resident Evil duygusuna 5 ve 6’dan daha yakın ama hala tam olarak değil. Bir kere o kamera açısı TPS olmalı bence. Ama kötü bir oyun mu? Hayır değil. Bana hitap etmiyor. O yüzden oyunun tamamını izledim.(Sadece ana hikayeyle bağı olup olmadığından. Bir de çok beğenildi.) Ve dediğim gibi, kötü bir oyun değil. Ama bana hitap etmiyor. Ortalama PC için 83, PS4 ve Xbox One için 86.

24 Ocak – Yakuza Zero(Oyun)

Yakuza serisi ile de pek fazla ilişkim yok. İngilizcem oyuna yetseydi eminim çok zevk alırdım çünkü oyundan çok ara sahne ve konuşma var gibi duruyor. Fakat gördüğüm kadarıyla oyun olumlu yorumlar aldı. Ortalama 85.

27 Ocak – Resident Evil: The Final Chapter(Film)

Resident Evil film serisini ben sevdiğimi zannederdim. Ama 2. filmden sonrasını tekrar izleyemedim. Neyse bu çok önemli değil. Konumuz 6. film yani Final Chapter. Kendisinden şu yazıda zaten bahsetmiştim. Ama kısaca özet geçmek gerekirse yetersiz aksiyon ve ruhsuz karakterler sebebiyle filmi beğenmedim. Sıkıcı bir film değildi. Ama iyi veya izlenmesi gereken bir film değil. Umarım artık seriyi yeniden başlatırlar ve çok daha düzgün bir hikaye ile önümüze sunarlar. Oyun dünyasında yeni bir başlangıç yaptınız. Neden film dünyasında da yapmayasınız ki?

7 Şubat – Nioh(Oyun)

Demosunu oynadığımda zorluktan kendimi parçalamak istediğim Nioh da bu senenin beğenilen oyunlarından. Oynadım, bu yüzden yorum yapmayacağım. Ama tek bildiğim şey oyunun zor olduğu. Neyse, geçen ay oyun PC’ye de çıktı. Kasım ayına geldiğimizde bir daha bahsetmeyeceğim. Ortalama PS4 için 88, PC için 82.

10 Şubat – Lego Batman Filmi(Film)

Çok güzel espriler, verilmek istenen çok güzel bir duygu ve daha birçok olumlu özelliği ile Lego Batman filmi yılın en beğendiğim animasyonu olmaya aday. Filmde gerçekten çok eğlendim. Hatta bence Lego filminden bile daha iyiydi. Lego Filmi kötü değildi ama benim üzerimde insanların söylediği gibi bir etki bırakmadı. Ama Lego Batman Filmi, benim için çok ayrı bir film oldu.

10 Şubat – John Wick Chapter 2(Film)

İlk film çok beğenildiği ve bilindiği için John Wick Chapter 2’yi de listeye aldım. Filmi beğenmedim. Çünkü güzel aksiyon sahnelerine sahip olmasına rağmen senaryo konusunda çuvallamıştı. Daha iyi bir film olmasını isterdim, ama maalesef olmamış.

14 Şubat – For Honor(Oyun)

Bir ara oyun hafta sonu için bedava yapılmıştı. Ben de indirip, senaryo modunu bitirmiş ve Multiplayer’da da 3,4 saat vakit geçirmiştim. Hikaye modu tam beklediğim gibi kötüydü ve umursanmamıştı. Ama Multiplayer’ı ve mekanikleri oldukça hoşuma gitti. Bir ara alayım mı diye de düşünmedim değil. Ama sonra vaz geçtim. Ortalaması PC için 76, PS4 için 78 ve Xbox One için 79.

14 Şubat – Sniper Elite 4(Oyun)

Oyunu oynamadım. Çıktığı zaman da çok duymadım. Fakat çıkışından belli bir süre geçtikten sonra indirim videolarında sürekli görmeye başladım. Şu anda oynamayı düşünüyorum. Ve bir ara oynayacağım. Ama şu En Sevdiğim Oyunlar listesine yetişir mi, işte ondan emin değilim. Ortalama PS4 için 77, PC için 78 ve Xbox One için 81.

21 Şubat – Halo Wars 2(Oyun)

Halo, pek de yakın olduğum bir seri değil. Hiçbir oyununu oynamadım. Creative Assembly ise yakın olduğum bir firma değil. Total War serisini oynamayı denedim ama beceremedim. Strateji türü ise hiç ama hiç becerebildiğim bir tür değil. Halo Wars 2’yi de oynamadım, oynamayı düşünmüyorum, ve açıkçası umurumda da değil. Ortalama PC için 70, Xbox One için 79.

24 Şubat – Hollow Knight(Oyun)

Indie oyunlarla çok aram yok. Ama bu gidişle olacak gibi gözüküyor. Bu Hollow Knight denilen oyunu da çıktığı zaman çok duymadım. Çıkışından 3,4 ay sonra ise aniden her yerde görmeye başladım. Sever miyim sevmez miyim emin değilim. Bakmak istiyor muyum, neden olmasın? Ortalama 86. Oyun bir Metroidvania oyunu.

28 Şubat – Horizon Zero Dawn(Oyun)

PS4 Exclusive’leri genellikle başarılı oyunlar. Horizon da kesinlikle bu oyunlardan biri. En azından söylenenlere göre. Evet, oyunu hala oynamadım. Kesinlikle oynamayı düşündüğüm bir oyun ama Black Friday indiriminde istediğim kadar indirime girmediği için almadım. İnternette ucuz olduğunu biliyorum ama PS4 Bundle’larının içinden çıkan kutuyu istemiyorum. Şu an devam eden Aralık indirimlerinde güzel bir fırsat olursa alabilirim. Ama onun dışında, biraz daha bekleyebilir. Oyun bir TPS, Aksiyon RPG. Ortalama 89.

Mart ve Nisan ayları ile bu Pazar devam edeceğiz.

 

Herkes İçin Bir Şeyin Çıkacağı Gün: 27 Ekim

Yaklaşık iki haftadır 27 Ekim, 27 Ekim diye çığlık atıyorum. Çünkü çok beklenen 3 oyun, çok beklenen bir film ve çok beklenen bir dizi 27 Ekim’de çıkış yapıyor. İsterseniz gelin hep birlikte hepsini teker teker inceleyelim.

Assassin’s Creed Origins

27 Ekim’de çıkmasını beklediğim 3 şey var benim. Birisi de bu. Evet, AC serisini seviyorum. Unity’yi bile seviyorum. Ama azıcık. Çok az. Syndicate ile beni hayal kırıklığına uğratmamışlardı ve şimdi Origins ile umarım beklediğimi verecekler. Ayrıca söylemesem olmaz. İlk oynanış videolarından beri Witcher bu, Witcher, Witcher diye bağırdım herkes olabilir, olabilir dedi, şimdi inceleyen ve deneyen herkes aaaa, Witcher bu diyor.(Ne yapayım söylemezsem içimde kalırdı) Neyse. Oyun güzel gözüküyor. Seviye sistemi, zırh ve silah sistemi falan eğlenceli olacak gibi. Umarım iyi bir şey çıkar. Ayrıca oyunda günümüz kısımları ile ilgili hiçbir şey bilmiyoruz. Lütfen gene sadece ara sahneden ibaret olmasınlar. Lütfen…

Super Mario Odyssey

Belki ülkemizde çok beklenmiyor ama genel olarak baktığımızda birçok oyuncu bu oyunu bekliyor. Benim diyebildiğim tek şey ise, nasıl olsa asla oynayamayacağım yorum yapmanın anlamı bile yok, oluyor. Aynısını burada da diyerek oyunu geçeceğim. Nintendo Switch daha ülkemizde resmi olarak yok, Super Mario da neymiş?

Wolfenstein 2: The New Colossus

The New Order’ı denedim fakat pek beğenmedim. O yüzden bunu da merak etmiyorum ve oynamayacağım. Ama serinin seveni çok fazla. Ve nedenini anlayabiliyorum. Bu oyun da iyi olacak gibi gözüküyor. Seriyi sevenler zaten oyunu kaçırmayacaklardır. O yüzden diyebileceğim tek şey, umarım güzel bir oyun olur ve siz de severek oynarsınız.

Thor: Ragnarok

Ah o Infinity War yok mu? Evet, konu Thor Ragnarok ama benim asıl merak ettiğim şey Infiniy War. Marvel Sinematik Evreni’ndeki herkesin birleşeceği film. Galaksinin Koruyucuları 2’nin en azından jenerikten sonraki sahnelerinde bir atıf bekledim, ama olmadı. Fakat Thor Ragnarok’da bir şeyler olmalı. En azından jenerikten sonraki sahnede. Aslında Infinity War’un sızan fragmanını izlediyseniz ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Fragmandaki o olaya bir açıklık getirirler umarım. Bu arada fragman büyük ihtimalle Justice League’in vizyona gireceği hafta yayınlanacak. Çünkü Civil War’un Spider-Man’li ikinci fragmanı da Batman v Superman’in vizyona gireceği hafta yayınlanmıştı. Aynı şeyi sanırım daha sonra Wonder Woman’la da yapmışlar. Fakat ben Batman v Superman’i hatırlıyorum. Neyse, çok konuştum. Geçelim.

Stranger Things 2. Sezon

Sona bunu koymak istedim çünkü hepsi arasında en çok beklediğim şey bu. İlk sezon beni gerçekten büyülemişti ve bazı sahnelerde gerçekten meraktan çatlamıştım. 2. sezonda da hiçbir şey değişmemiş gibi duruyor. Daha büyük bir yaratık, daha fazla karakter, daha fazla bölüm ve daha fazla eğlence. Yani, umarım. Cuma günü okuldan gelip çantayı nasıl fırlatacağımı düşünme aşamasındayım şu an. O kadar heyecanlıyım evet. Düşündükçe daha da heyecanlanıyorum. O yüzden geçiyorum. Deli gibi bekliyorum kısaca. Kafayı yiyeceğim hatta.