Avengers(2018) Sayı #1 İncelemesi

Öncelikle çizgi roman incelemeleri hem spoilerlı, hem spoilersız olacak. İlk başta spoilersız kısımda çizgi romanı beğendim mi, çizimleri nasıl, konusu nasıl(spoiler vermeden) vs. bu detaylardan bahsedeceğim. Spoilerlı kısımda ise direk çizgi romanın özeti gibi olacak ki zaten o kısımları yazıyorken yanımda çizgi roman da olacak. Her neyse, hemen başlayalım.

İlgili resim

Bu çizgi roman, aslında tamamen yeni bir başlangıç. A Fresh Start isimli bir sıfırlamanın ilk çizgi romanı, peki iyi mi? Ben açık konuşmam gerekirse çizgi romana bayıldım. Gerçekten tek kelimeyle aşık oldum. Bir kere hikayesini tamamen anlayabildim. Evet birkaç şey var ama ondan da spoilerlı kısımda bahsedeceğim zaten. Çizgi roman haberlerini bildiğim için bildiğim birkaç şey var, onlardan spoilerlı kısımda bahsedeceğim, şu neydi diye sorunuz olursa da yorumlara yazabilirsiniz, bilgim dahilinde yardımcı olabilirim. Her neyse. Bir kere çizimler çok güzel. Ve dediğim gibi hikaye gerçekten tamamen yeni bir hikaye. Ayrıca tonla gönderme var. Mesela bir yerde Doctor Strange ”Strange Hislerim Çınlıyor” diyor ki bu da direk Örümcek Hisleri’ne bir gönderme. Veya kim için olduğunu söylemeyeceğim ama ”Koca parmaklarını şıklatırsa, Dünya’yı yok edebilir diyor.” Bu da tabii ki Infinity War’a bir gönderme. Bunlar da çok hoşuma gitti.

Karakterler ayrıca hoşuma gitti. Her bir karakteri teker teker anlatmıyor ama bu karakterleri zaten biz biliyoruz filmlerden, ve onları aynı halleriyle görmek gerçekten çok hoşuma gitti. Son olarak heyecanlı bir yerde bittiğini, ve hikayeyi ele alış biçimi olarak Infinity War’a benzediğini söyleyebilirim. Şimdi spoilerlı kısma geçeceğim, istemeyenler en sondaki resimden sonrasını okuyabilirler genel değerlendirme ve puanım için.

 

Spoiler Başlıyor

Öncelikle direk çizgi romanın girişi ne? Hikayeye 1 milyon yıl önceki Avengers takımı ile başlıyoruz. Açıkçası bu takımdaki kişilerin tasarımı çok hoşuma gitti. Black Panther’ın kostümü, Doctor Strange’in kostümü, Thor yerine Odin olması vs. çok hoş detaylar. Bu ekip, ilk defa Celestial dediğimiz, Marvel Sinematik Evreni’nde de Flashback sahnesi olarak gördüğümüz şeylerle karşılaşıyor. Bu Celestial’lar çok güçlüler, hatta Dünya’yı yok edebilecek güçteler ve sanıyorum bir Dünya’ya bakıp onu yok etmek veya yok etmemek arasında bir seçim falan yapıyorlar. Tamamen yanlış anlatmış olabilirim ama emin olduğum şey baya güçlü oldukları. Her neyse, bizim bu eski Avengers, Dünya tarihindeki ilk Celestial’i görüyor ve hemen günümüze geliyoruz.

Thor, Tony Stark ve Steve Rogers bir arada. Bunu görmeyi uzun zamandır bekliyordu fanlar çünkü Tony Stark komaya girmişti, yerine siyahi bir kız geçmişti, Thor, çekicini kaldıramamaya başlayıp Kudretsiz Thor adını almıştı ve Steve Rogers zaten Hydra ajanı falan çıkmıştı. Ama hikayenin dediği gibi şu anda buradalar. Ve önemli olan da bu. Steve hemen Avengers’ı kuralım diyor ve Tony ile aralarında küçük bir tartışma başlıyor, fakat elbette ki Thor birasını içmekle meşgul, ve burada garip bir şey oluyor, hemen ekip değiştiriyoruz. Tanıdık geldi mi? Infinity War gibi.

Bu sefer Doctor Strange ve Black Panther’ı Güney Afrika’da bir mağarada görüyoruz. T’Challa bir şey bulmuş ve Strange’e onu göstermek istiyor. Sonra çok kısa Ghost Rider’ı görüyoruz ama ne yazık ki karakter hakkında çok bilgim yok. Sadece temel özelliklerini biliyorum o kadar. O yüzden onu geçelim. Geliyoruz She Hulk’a. Kendisi belli ki sinirini tutmak konusunda Bruce’dan beceriksiz. En azından filmdeki Bruce’tan. Ve hemen Captain Marvel’a geçiyoruz. O da uzayda, bir anormallikle başa çıkıyor, taa ki koca bir el çıkana kadar. Buraları gerçekten Infinity War’u andırdığı için çok beğendim. Tabii ki sonsuza kadar böyle devam etmeyecek, ama bu tekniği çizgi romanlarda daha fazla kullan Marvel. Ben beğendim.

Çok kısa Tony-Steve-Thor üçlüsünden sonra çok kısa Strange-Panther ikilisini görüyoruz ve sevgili Ghost Rider ile aksiyon başlıyor. O robotların tam olarak yapılarını çözemedim ama asit atan bir şeye benziyorlar. Herhalde bir sonraki sayıda daha detaylı göreceğiz onları. Ve hemen Ghost Rider’a dönüşümden sonra Strange ve Panther’in bulunduğu mağarada da aynı yaratıklardan çıkıyor. Derken kocaman Celestial’lerin gökten yağdığını öğreniyoruz ve ilk birleşmemizi Captain Marvel ile yapıyoruz. Jennifer’ı da görüyoruz ki büyük ihtimalle 2 saniye sonra sinirden köpürmüş bir She Hulk’a dönüşecek. Ve Kaptan’ın klasik lafı ”Avengers Assemble” ile çizgi roman bitiyor. Kesinlikle çok sevdim, 2. sayı için de heyecanlıyım.

Spoiler Bitti

 

Sonuç olarak Marvel çizgi romanları için kesinlikle yeni bir evre başlıyor ve bu evre umarım kalıcı olacak. Ekip umut vaat edici, karakterler iyi yazılmış, çizimler mükemmel ve senaryo güzel başladı. Gelecek sayıda da umuyorum aksiyona doyacağız. Ayrıca komedi ve ciddiliği de dozunda tutturuyor. Kendini çok ciddiye almaması bence iyi. Haftaya Venom Sayı #1 İncelemesinde görüşmek üzere. İki hafta sonra da Avengers Sayı #2 incelemesinde görüşmek üzere.

Puan: 9/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları