Gotham 5. Sezon 5. Bölüm İncelemesi – Son 5 Dakika Hariç Mükemmel

Bölüm, şu ana kadar gördüğüm en iyi Gotham bölümlerinden biri olabilirdi. Olabilirdi. O kadar yakındı ki. Evet bölüm hala çok iyi. Hatta ilk bölümden sonraki en iyi bölüm kesinlikle bu. Ama ilk bölümden bile daha iyi olma şansı vardı. Keşke, sadece keşke diyebildim. Gelin neden böyle düşündüğümü anlatayım.

gotham season 5 episode 5 pena dura ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle şaşırtıcı bir biçimde bölümde aksiyon neredeyse yok. Dövüş sahnesi, silahlı sahne falan hiçbiri yok bölümde. Bölüm tamamen hikayesi ve karakterleri üzerinden gitmiş. Ki çok iyi olmuş. Hikaye tarafında Gotham alışkanlıklarını tabii ki bozmuyor. Batman’in Doğuşu adını verdiğim yan hikaye devam ederken ana hikayenin yani Jim kısımlarının yanında bir de bölümün karakterinin hikayesi anlatılıyor. Geçen bölümün karakteri Penguin’di. Bu sefer sonunda bir farklılık yaparak bölümün karakterini Ed Nygma yapmışlar.

Sezonun başından beri devam eden Ed Nygma hikayesi bölümde gerçekten güzel devam ettiriliyor. Son 5 dakika hariç ki spoilerlı olarak o kısımdan bahsedeceğim, orası daha sonra. Ed Nygma hikayesi devam ederken Batman’in Doğuşu hikayesi tamamen arka plana atıldı ve neredeyse hiç göremedik. Bölüm aynı zamanda Eduardo isimli yeni bir karakteri de bizlere tanıttı. Kendisinin hakkında da gene son 5 dakika adlı bölümde konuşacağım. Hatta isterseniz o bölüme geçelim ve şikayetlerimden bahsedeyim. Ayrıca evet, bölümün geri kalanı hakkında herhangi bir kötü düşüncem yok. Tek kelimeyle bayıldım, bir aksiyon sahnesi olsa çok daha iyi olurdu ama gene de son 5 dakika hariç bölümün kusursuz olduğunu düşünüyorum.

gotham season 5 episode 5 pena dura ile ilgili görsel sonucu

Spoiler Başlıyor

Öncelikle ben bu Eduardo isimli adamın Bane olduğunu bilmiyordum. Baştan bunu söyleyeyim. Siz de bilmiyorsanız artık biliyorsunuz. Evet kendisi Bane’e dönüşecek. Ama bölümü bunu bilmeden izledim. Eduardo’yu ilk gördüğümden itibaren kafamda tek bir şey vardı. Lütfen kötü adam çıkmasın. Evet şimdi düşününce Bane gibi klasik bir kötü adamın gerçek kimliğine lütfen kötü çıkmasın demişim ama dedim bir kere. Ve ben bölümü bu beklentiyle izledim. Çünkü kahretmesin ki Gotham kötüler tarafında çok iyi işler başarırken uzun süredir seriye sonradan eklenip çok iyi yazılmış bir iyi karakter göremedik. İşte ben Eduardo’dan bunu beklemiştim. Yanlış beklenti mi? Evet. Ama bir kere bekledim, ve bu da kesinlikle benim gözümde bölümü düşürdü. Peki Bane’e dönüşeceğini bilseydim ne olurdu? Büyük ihtimalle Edward’ı onun kontrol edebileceğini aklımdan geçirir, gene son 5 dakikayı beğenmezdim. O sefer de tahmin edilebilirdi diye eleştirirdim.

Son 5 dakikadaki bir diğer problemim ise Jeremiah. Geçen bölümde öldüğünü düşünen var mı? Yani buna inanan var mı? Kimse inanmadı diye tahmin ediyorum. İnansanız da fark etmez zaten çünkü imdb’den bölüm listesine baksaydınız 7. bölümün görselinde Jeremiah’yı görürdünüz. Öldüğüne inanmasam da ve imdb’de ilerleyen bölümlerde çıkacağını görsem de bölümün sonunda Jeremiah görmeye üzüldüm. Zaten Eduardo şokunu yaşamışım, bir de dalga geçer gibi hala Jeremiah gösteriyorsunuz. Biraz da iyi karakter ekleyin şu diziye. Yeter artık sürekli Jim, Jim, Jim, Bruce, Bruce, Harley, Alfred, Bruce, Bruce, Jim, Jim, Jim, JİİİİİİM! Gerçekten sıkıldım ve yeni iyi karakter istiyorum. Neyse yeter bu kadar hadi sonuca geçelim.

Spoiler Bitti

gotham season 5 episode 5 pena dura ile ilgili görsel sonucu

Bölüm güzel. İlk bölümden sonra en güzel bölüm kesinlikle buydu. Ed Nygma’nın hikayesi harika, Eduardo karakteri, harika olabilirdi bölümü izleyip gelin ve spoilerlı düşüncelerimi okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız, aksiyon olmamasına rağmen çok akıcıydı, hiç sıkılmadım. Bu da çok büyük bir başarı. Resmen bölüme bayıldım, son 5 dakika haricinde. Son 5 dakika bence Gotham’ın en kötü bölümleri kalitesinde ama böyle düşünmekte benim de hatam var. Zaten o yüzden de puanını çok kırmadım. Sonuçta bu bir inceleme ve öznel düşüncem önemli ama genel olarak bölümün kalitesi daha önemli. Neyse benim biraz psikolojim bozuldu bölümden sonra, şimdilik görüşmek üzere.

Puan: 8.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları