Jessica Jones 2. Sezon İncelemesi – Kahraman Kötü Bir Sözcük Değil(Spoilerlı)

Jessica Jones, 2. sezonu ile Netflix’e gelmişti ve ben de Spoilersız ilk 5 bölüm incelemesi yapmıştım. Bu sefer Spoilerlı olarak tüm sezonu inceleyeceğim. Eğer Spoiler istemiyorsanız ya yazıdan çıkın, ya da direk sondaki puana bakın. Yazıya geçelim.

jessica jones ile ilgili görsel sonucu

Yeni Bir Başlangıç

2. sezon ile ilgili en çok sevdiğim şeylerden biri Defenders’ı sıfırlama noktası olarak alıp 1. sezonu neredeyse yok sayması. Evet, 1. sezondan bazı olaylar karşınıza çıkıyor ama pek de devam eden bir hikaye gibi gelmedi. Hikayeye başladığımız zamanki durum oldukça hoşuma gitti. Herkes toparlamış bir şekilde başlayan dizi bir anda değişti ve sonucunu zaten bu yazıyı okuyorsanız biliyorsunuz.

Genel Hikaye

İlk sezon bence oldukça güzel bir psikolojik gerilim/korku hikayesiydi. Fakat ikinci sezonda en sevmediğim şey kesinlikle hikayenin daha detektiflik üzerine kurulu olması. İlk sezondaki atmosfer, Kilgrave’in delilikleri falan hoşuma gidiyordu. Fakat 2. sezon biraz daha Sherlock bölümü izliyormuşum gibi hissettirdi. Bu yüzden hikayeyi genel olarak ilk sezondan çok daha zayıf buldum. Jessica’nın annesi ile ilişkileri, birini öldürmekten çok korkması ve bazen ne yapacağını bilememesi güzel detaylardı.

Jessica Jones

Gelelim karakterlere. Jessica, bildiğimiz Jessica gibi başlasa da annesi ile karşılaştıktan sonra şekilden şekle giriyor. Annesi ile olan etkileşimi dediğim gibi çok güzeldi ve dizinin sonunda Trish’i yok sayması, anne sevgisinin var olduğunun büyük bir kanıtı bence. Malcolm ile olan diyaloğunu da baya beğendim. Onu hiçbir zaman gerçekten önemsemediğinden, daha doğrusu gösteremediğinden, Malcolm ile aralarının bozulması hoşuma gitti. Ayrıca Kilgrave’in beyninde dolaşması da oldukça güzeldi. O bölümde kamerada iyi kullanılmıştı.

jessica jones ile ilgili görsel sonucu

Trish Walker

Bu sezonda en çok değişen karakter herhalde Trish. Simpson’dan bulduğu o garip ilaç tarzı şey ile önce kendi süperleştirdi, o tadı aldıktan sonra da gidip Alisa’nın doktorunu kaçırdı. Sonra da zaten Allah belasını verdi. Şaka şaka. Trish bu sezon en sevdiğim karakter olabilir. Dizinin sonunda Jessica’nın annesini vurması oldukça etkileyiciydi. Ayrıca Jessica’yı kıskanması da gerçekten çok mantıklı, fakat son dakikalarda gördüğümüz sahne ile Trish’te de bir şeyler olduğunu anladık. Ama görmek için daha bekleyeceğiz gibi geliyor. Trish’in yeni sevgilisi Griffin’i yarı seviyordum, gitmesine hiç üzülmedim. Malcolm ile yaşadıkları şeyler ise ilk başta umut vaat edici ve mantıklı gelmişti ama Trish o yoldan da gitmedi. Ayrıca Trish Talk’ı da bıraktığına göre tekrar annesi ile birleşip mi bir şeyler yapıyor, o da şu an belli değil sanırım.

Malcolm Ducasse ve Pryce Cheng

Malcolm da aynı Trish gibi çok değişti. İlk başta Jessica’ya idolü gözüyle bakarken Jessica’nın onu umursamaması ve Trish’in de onu yarı yolda bırakmasıyla kadınlara olan güveni biraz sarsıldı diye düşünüyorum. Jeri ile çalışmaya başlaması mantıklı bir fikir gelmişti ama Pryce, işte ona pek inanabileceğimi sanmıyorum. Jessica’dan artık tiksinme noktasına gelse bile en büyük düşmanı ile ortak olmak pek Malcolm’e göre bir hareket değil. Ayrıca bir yerde onun da geçmişini mi öğreneceğiz diye düşündüm. Okuluna gittiği sahnede. Ama ondan sonra hiç bahsedilmedi. İlginç. Buradan kısaca Pryce’a da geleyim. İlk 5 bölümden sonra kendisi ile işimiz bitti diye düşündüm ama Jessica’yı vurması ile diziye geri döndü ve en son dediğim gibi Malcolm ile iş birliği yapması hiç inandırıcı değildi. Ayrıca her ne kadar Pryce’ı çok görmesek de Malcolm ve Jeri ikilisinin neler yapabileceğinin farkındayız ve Jeri’nin aklındaki şey neyse, o şeyin sahibi büyük zarar görecek diyebiliriz.

İlgili resim

Oscar Arocho

İlk başta neden konulduğunu anlamadığım Oscar, belli ki Vito ile birlikte Jessica’nın tek arkadaşı. Ama Jessica’nın pek dert ettiğini düşünmüyorum çünkü daha yeni annesini kaybeden Jessica, hemen yeni ailesini bulmuş gibi gözüküyor. Yemek yedikleri sahne beni oldukça duygulandırdı ve umarım bu aile bozulmaz diye düşündürdü. Onun dışında Oscar maalesef pek bir işe yaramadı. Kendisini aksiyonda da görmek istemezdim. Ama karısı ve çocuğu ile yaşadığı drama hoş işlenmişti. Zaten bu sezon tamamen ”Aile” kavramı üzerine kurulu olduğu için Oscar da gayet uyumluydu. Ama 3. sezonda nasıl kullanacaklar pek tahmin edemiyorum.

Alisa Jones

Sezonun kötü karakteri sayabileceğimiz Alisa tahmin ettiğim gibi Kilgrave’den daha kötü bir kötü karakterdi. Aslında tam kötü karakter de diyemem ama sezondaki neredeyse her şey kendisinin yüzünden gerçekleşti. Ki Kilgrave’den sonra dediğim gibi Alisa’nın gelmesi bu sezonun benim için en kötü yanı oldu. Bir şekilde Kilgrave’in gerçekten geri dönmesini isterdim. Ama arada sapıtması, inanılmaz gücü, hem 60, hem de 5 yaşında biri gibi düşünebilmesi gerçekten güzel bir oyunculuk sergilediğinin kanıtı. Trish’ten nefret etmesi ve ne olursa olsun ilacının Jessica olması oldukça güzel detaylardı.

Jeri Hogarth ve Inez Green

Jeri, ilk sezonun ilk bölümünden itibaren pislik bir insan olduğunu herkesin gözüne sokan bir karakterdi. Ve bu sezonda da geleneği bozmamış. İlk başta gerçekten toparladığını düşünmüştüm ama kendisine kazık atıldıktan sonra ikisini de bulup, aralarını bulup Inez’e erkek olanı öldürtmesi ve sonra da polisi araması ile gerçek bir kötü karakter olduğunu gösterdi. İlk başta Inez de saçma gelmişti ama belli ki Jeri artık tüm aklını yitirdi ve tahminimce Jessica ile arası da çok iyi değil. Danny’yi müşterisi olarak tutmak istiyor ama umarım Iron Fist’in 2. sezonunda Jessica ve Danny bir araya gelir ve kısacık da olsa Jeri’ye haddini bildirir.

Kilgrave

Ah David Tennant. Sevgili David Tennant. İnanılmaz bir oyunculuk ve harika ”Jessica” deyişi ile aklımızdan çıkmayan Kilgrave, fragmanlarda gözükünce zaten şok yaratmıştı ama Netflix’in resmi olarak açıklaması da garipti. Zaten bundan şüphelenmemiz gerekiyordu. Kendisini sadece 1 bölümde, böyle bir şekilde görmek maalesef benim moralimi biraz bozdu. Kilgrave için deli gibi umutlanmıştım ve ortalama giden sezonu yukarı çekmesini bekliyordum ama o kadar aptal bir şekilde geldi ki keşke hiç gelmeseymiş, boşuna beklemişim. Ki böylece de maalesef sezonu yukarı çekmeyi bırakın, aşağıya çekti benim için.

İlgili resim

Aksiyon Sahneleri ve Bölüm 7

Son olarak dizinin iyi aksiyon sahneleri olduğunu söyleyebilirim ve açıkçası Bölüm 7’de yapılan şey beni çok şaşırttı. Bölüm neredeyse tamamen Jessica’nın nasıl şu anki haline dönüştüğünü anlatıyor ve bu olayı annesiyle güzel bir şekilde bağlamaları da yüzümü güldürdü. Ayrıca Trish’in o klibini asla unutamayacağımı da belirtmek istiyorum.

Sonuç

2. sezon bence kesinlikle ilk sezon kadar iyi değildi ve maalesef büyük ihtimalle sezonu bir daha izleyemeyeceğim çünkü dayanabileceğimi sanmıyorum fakat artık hayatımdaki bu sayfayı kapatmak istiyorum çünkü özellikle Kilgrave beklentilerim beni büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Puan: 7/10

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları