4DX Teknolojisi Nasıl?

Gittim, denedim. Peki beğendim mi? IMAX çok güzel, sinemanın geleceği onda, evet buna katılıyorum. Fakat 4DX, sinemanın IMAX’ten sonraki geleceği olabilir mi? Hareketli koltuklar nasıl çalışıyor? Hele uzun bir filmde? Duyulara nasıl hitap ediyor, ve en önemlisi 40 TL fiyatını hak ediyor mu?

Öncelikle 4DX teknolojisini Meg filmi ile deneme şansına eriştim. Ve bu yazıda filmden bahsetmeyeceğim, onun incelemesi günün ilerleyen saatlerinde ayrı bir yazı olarak gelecek ama filmin 4DX için uygun olduğunu düşünüyorum. Fakat burada şöyle bir sorun ile karşılaştım. Gittiğim Maltepe Piazza sinemasında maalesef 4DX teknolojisi tam değildi. Evet ışık vardı, rüzgar vardı, hareket ediyordu ama su sadece 1 kere kullanılmıştı ve normalde önünüzdeki koltuğun arkasında olması gerekirken salonun etrafında vardı. Koku da maalesef bulunmuyordu.

O yüzden ne kadar sağlıklı bir değerlendirme olacak bilmiyorum ama işte karşınızda, 4DX teknolojisi hakkındaki düşüncelerim…

4dx ile ilgili görsel sonucu

Koltukların hareket etmesi ve titremesi 4DX’in en büyük özelliği. Ve bu güzel kullanılmıştı. Yani hareket olayında tam puanı var diyebilirim rahatlıkla. Rüzgar konusunda da baya başarılı. Gerçekten rahatlatan, aynı zamanda da filmdeki duyguyu veren bir efekt. Ama bundan sonra işler biraz karışıyor. Işık güzel, ama gözünüze özellikle patlama sahnelerinde spot ışığı tutulması saçma. Ne bileyim, ışık kırmızı olsaydı bari. Baya direk spot ışığı tutuluyor, ekranda ise bir şey patlıyor. Garip ve sinir bozucu.

Su konusunda ise hele Meg gibi bir filmde sadece 1 kere verilmesi garip geldi. O tahminimce sinemadan kaynaklanıyor çünkü zaten normalde koltuğunuzun önündeki koltuğun arkasından gelmesi gerekli. Maltepe Piazza’daki salonda direk salonun duvarlarına koyulmuştu. Ve 1 kere kullanılması üzdü. Koku ise zaten hiç yoktu. O yüzden Maltepe Piazza’daki salonu aşırı başarısız buldum ve bir sonraki gidişimde Emaar sinemasını denemeye karar verdim. Ayrıca perdenin boyutu iyi olmasına rağmen film özellikle yanlardan büyük bir boşluğa sahipti. Hala kendinizi içinde hissediyordunuz ama perdenin tamamını kaplamaması sinirimi bozdu. Maltepe Piazza’ya özel bir şey olabilir.

 

Bu yüzden de tam olarak kesin bir şey söyleyemem. Çünkü belli ki gittiğim sinemada teknolojinin eksikleri var. Hem de çok eksiği var. Ama şunu söyleyebilirim. Maltepe Piazza’da film izleyecekseniz tavsiyem 4DX salonuna gitmeyin. Biz Starium denilen salonu da ucundan gördük, tavsiyem ona gidin. Aşırı büyük bir ekran, ve bir de söylenene göre inanılmaz bir görüntüsü varmış. Bunu da üst kalite projeksiyonuna borçluymuş. Starium’u da gidilecek sinemalar listeme ekledim. Onun incelemesi ne zaman gelir bilemeyeceğim. Ayrıca dediğim gibi Emaar’a gittikten sonra 4DX İncelemesi Vol. 2 gelebilir. Son olarak tekrar söylüyorum, eğer Maltepe Piazza’da izleyecekseniz, bence fiyatını hak etmiyor.

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları