Beklentiler: Black Panther – Marvel Sinematik Evreni’nin En İyi Solo Filmi Olabilir Mi?

Artık hem bu sitede, hem de Oyunlog.net’te beklentiler adı altında yeni bir seriye başlamaya karar verdim. İsminden ne olduğu kesinlikle anlaşılmadığı için direk konuya giriyorum. Konumuz Black Panther. Kendisine ön bilet alma imkanı açıldı ve bu Cuma, çıkış gününde saat 15:00 için biletimi aldım, bekliyorum. Filmi tabii ki IMAX 3D olarak izleyeceğim ve tabii ki izledikten sonra incelemesi, after credits sahneleri ne anlatıyor, Infinity War bağlantıları falan derken bir sürü yazı göreceksiniz yani. En az 3 yazı. Fakat bu yazıda biraz daha nasıl bir şey olacağını düşünüyorum, ondan bahsedeceğim.

Film hakkında 2 adet fragman izledim. Onlarda elbette ilk çıkan fragman, ve ikinci yayınlanan fragman. İkinci fragmanı müziğinden ve aksiyonundan dolayı daha çok seviyorum fakat fragmanlar beni hiç heyecanlandırmıyordu. Filme bakışım şöyleydi: Yeni marvel filmi, Infinity War’dan 3 ay önce. Neyse, gidip görürüm, belki Infinity War ile ilgili bir şeyler çıkar ve Infinity War heyecanım artar, bir karakteri daha ortadan çıkartırız şeklindeydi. Ama inceleme puanları bir çıktı. Film Metacritic’te 87 ortalamaya sahip. Herkesin öve öve bitiremediği Spider-Man 2’nin bile ortalaması 83, ve yanlış bilmiyorsam MCU’nun en iyi ortalamaya sahip filmi. Ve öyle az eleştirmen tarafından da değerlendirilmemiş. 27 eleştirmen puanlamış filmi. Dark Knight’ın bile 82. Bu arada kendisi de en iyi filmler listelerindedir her zaman. Son 90 günde en iyi ortalamaya sahip 10. film Black Panther.

Para verdiler diyelim, gene dengesizlik var. 87 ne kardeş? Gerçekten mi yani? Şu anda filme karşı büyük bir ilgi var, zaten Amerika’da ön bilet rekorları kırmış, film korkunç bir şekilde ilerliyor daha çıkmadan. Kim bilir film çıkınca ne olacak? Benim de beklentim doğal olarak artıyor bu puanları ve yazıları görünce. Senaryo açısından filmden oldukça iyi bir şey bekliyorum mesela. Evet, belki öyle aşırı sürprizli, Dark kıvamında bir senaryo beklemiyorum elbette ama iyi karakterleri olan, klişe olmaktan biraz daha uzak bir senaryo bekliyorum. Kötü adam ise en iyilerden deniyor ki tip hiç öyle durmuyor, kostüm çünkü neredeyse tamamen aynı ve fragmanda ”Her şeyi yakacağım, kül olacaksınız.” diye konuşan bir adam. Resmen Black Panther morlu oluyor, bu da sarılı oluyor, ama en iyi kötü adamlardan biriymiş. Allah aşkına fragmanlardan öyle duruyor mu? Madem bu kadar iyi nasıl fragmanlardan anlayamıyoruz? Mesela Infinity War fragmanında görüyorsun, Thanos gümbür gümbür geliyor. Bu, bir de amacı falan iyiymiş. Ne amacı var anlamadım. Dünya’yı neden kül etmek istediğinin nasıl bir amacı olabilir ki?

Bunları geçersek Wakanda harika gözüküyor diyorlar ki buna katılıyorum. Gene beklediğimden daha iyi yorumlar var ama fragmanlardan Wakanda’nın görsel şölen olacağını tahmin etmiştim ki bunu IMAX perdesinde görmek çok güzel bir deneyim olur umarım. Ayrıca o kocaman kolonlar ile gelecek sesi de unutmamak lazım. Son olarak bu filmi izledikten sonra bir de 4 filmden sonra IMAX adında bir yazı yazacağım diyerek IMAX konusunu kapatıyorum. Gelelim aksiyon sahnelerine. Fragmanda gözüken aksiyon sahneleri eğlenceliydiler. Demek ki filmde de öyleler. Sadece gene şu kötü adam konusunda endişelerim var. Gerçekten ama, o kötü adam, klasik bir Marvel kötü adamına benzemiyor mu? Çıldıracağım burada.

Toparlayayım artık yoksa çok uzayacak. Film harikaymış, en azından öyle söyleniyor. Hatırlatırım ki Spider-Man Homecoming’e de aynısı olmuştu. Gerçi onun puanları bu kadar yüksek değildi ama hem yabancı hem Türk basınından mükemmel film vs. diye yorumlar almıştı ki çıkınca gördük ki film ortalama bir aksiyon filmini geçemiyor. Hatta aksiyon bile değil, baya gençlik draması. Neyse o konuya girmeyelim.(Ayrıca bundan sonra neden filmi 3 kez izledin madem diye sorabilirsiniz, o tamamen benim Spider-Man fanı olma durumumdan. Kendisi en sevdiğim süper kahraman sonuçta, filmi kötü olsa da izleyeceğim defalarca yapacak bir şeyim yok. Ama Captain America’da mesela o kadar olmuyor. İlk filmden bahsediyorum. Thor ve Iron Man de aynı şekilde. Hele Hulk, bir kez izledim, o da yeter.)

Sonuçta filmi bekliyorum ve artık her şey hazır zaten. Gereken tek şey Cuma’nın gelmesi ki çok korkunç bir hafta beni beklerken(5 gün okul, 5 gün kurs, 1 gün de sinema, her gün dışarıdayım. 1 gün bile tamamen evde olduğum gün yok.) umarım bir an önce Cuma gelir de rahatlarım. Çok yoruldum, gerçekten.

Ne Kadar Bekliyorum: 8/10

Beklentiler: Black Panther – Marvel Sinematik Evreni’nin En İyi Solo Filmi Olabilir Mi? için 1 yanıt

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları