Black Mirror: Bandersnatch İncelemesi – İnteraktif Film ve Dizi Çağı Başladı!

Minecraft Story Mode çıktığında hemen olay çıkartıp Netflix’in bunu kullanabileceğini söylemiştim. Ne oldu? Dediğim oldu. Daha 2019 yeni başlamışken Netflix ilk ”İnteraktif” filmini çıkardı. Black Mirror: Bandersnatch…

black mirror bandersnatch ile ilgili görsel sonucu

Black Mirror’ın sadece ilk iki bölümünü izledim. Ama genel olarak her bölümünün farklı bir şeyi işlediğini falan biliyorum. Bandersnatch’e bu az bilgimden dolayı pek bir şey beklemeyerek girdim ve beklediğimden fazlasını buldum. Bir kere evet, bu tamamen yeni bir şey. Yeni bir oluşum, yeni bir çağ, çoğu şey değişecek. Ve çok fazla yol, çok fazla seçenek var. Önümüzdeki denemelerle daha da artacaktır. Fakat ilk deneme olmasına rağmen sistemi yerli yerinde ve düzgün buldum.

Minecraft Story Mode’daki sistemin direk aynısı aslında. Seçimler ekranın altında çıkıyor, siz de tıklıyorsunuz. Fakat Minecraft’ın aksine hem bunda daha fazla yol var, hem de bunun daha ciddi bir hikayesi var. Bandersnatch’te okuduğu bir kitabı oyuna uyarlamaya çalışan bir genci oynuyoruz. Hikaye ve karakterler hakkında çok bir şey söylemek istemiyorum. Oldukça güzel oldukları dışında.

black mirror bandersnatch ile ilgili görsel sonucu

Oyunculuklar veya çekim teknikleri açısından da başarılı buluyorum. Herhangi bir sorunum yok. Burada daha çok değinmek istediğim şey farklı sonlar. Kendi başıma 3-4 tane son aldım, geri kalanını da internetteki videolardan izledim. Spoiler olmasın diye çok girmeyeceğim ama en sevdiğim son Pacs ile ilgili son oldu. İzleyenler ne demek istediğimi anlamıştır. Fakat diğer sonlar da gayet ilgi çekici. Ayrıca yaptıkları ilk interaktif filmlerinde seçimlerimizi bizim yapmadığımız, belli bir kaderimiz olduğu düşüncesi işlenmesi de garip, ama güzel olmuş.

Netflix bu formülü tuttu. Hem internette aktarılamıyor çünkü çok seçim var, hem de şu an sadece Netflix böyle bir şey yapıyor. Tahminim 2019’da çok daha fazla seçimli film veya dizi göreceğimiz. Hatta şu an Netflix’in bu tarz bir sistemi diğer büyük markalarına da denediğini tahmin edebiliyorum. Narcos, Stranger Things ve yepyeni seriler 2019’da çıkış yapabilir. Açıkçası yapmalı da. Netflix’in bu yeni bulduğu sistem aşırı heyecan verici ve bunu ilk deneyenlerden biri olmak çok güzel bir duygu. Bandersnatch her ne kadar Detroit tarzı interaktif bir oyuna göre basit kalsa da bir ilk deneme için iyi. Herkesin denemesini tavsiye ediyorum.

Puan: 7/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları