Black Panther(Film) İncelemesi(Spoilersız)

Black Panther çok beklediğim bir film değildi ama incelemelerinin çıkmasıyla herkesin merak etmesine sebep olmuştu. Ve açıkçası filme gittiğimde oldukça şaşırdım çünkü son 1 senede çıkan en iyi Marvel filmi olabilir.

İlgili resim

Öncelikle hikayeden başlayalım. Civil War sonrası babasını kaybeden T’Challa, Wakanda’nın kralı olacaktır. Ama babasının gençliğinde yaptığı bir yanlış yüzünden tahtına göz dikilecek ve Wakanda ikiye bölünecektir. T’Challa, hem halkını yönetmeli, hem de bu hatayı bir an önce temizlemelidir. Ama daha yeni kral olduğu için kime güvenmeli, ne yapmalı, pek bir fikir sahibi değil. Böyle anlatınca epik bir hikaye gelebilir ama gelmesin. Birkaç sürpriz dışında çok sıradan bir hikaye. Ama karakterler ve karakterler arası ilişkiler çok derin. Oyuncular da oldukça iyi bir iş çıkartmış. Fakat burada hemen eleştirmenlerin bir sözünü yargılıyorum. Kötü karakterimiz her ne kadar ortalama Marvle kötülerinden daha iyi olsa da En İyi MCU Kötüleri listeme sokacağım biri değil. O listede de sadece Loki, Ultron ve Hela var benim için. Neyse.

Filmin güzel olduğu nokta normal Marvel filmlerinin aksine biraz daha casusluk filmi gibi ilerlemesi. James Bond tarzı ekipman tanıtımı sahneleri, kostüm seçmeye çalışmak vs. direk onu ve o tarz filmleri hatırlatıyor.(Lafımı yedirdi bu arada film. Black Panther ve James Bond ne alaka demiştim çünkü.) Ayrıca bu film sonunda biraz daha ciddi. Elbette ki espriler var ama Spider-Man veya Thor: Ragnarok seviyesinde değil. Ayrıca özellikle filmin yaptığı bir şey beni oldukça etkiledi, bahsedemiyorum(çünkü Spoiler) ama takdir ettim. Aksiyon sahnelerinin de oldukça iyi olduğunu belirtmek isterim. Sadece Black Panther’ın değil, özellikle Okoye’nin de güzel sahneleri var. Zaten bol bol güçlü kadın karakterler içeren bir film ve hatta bazen Wonder Woman izliyormuş gibi de hissedebilirsiniz. Ayrıca film her ne kadar Black Panther filmi olsa da Martin Freeman’ın karakteri Everett Ross ile ilgili de birçok bilgi öğreniyoruz.

İlgili resim

Son olarak film inanılmaz bir görselliğe ve inanılmaz müziklere sahip. IMAX kalitesini en iyi hissettiğim film kesinlikle bu oldu. 3D olarak da birkaç güzel sahne var. Toparlamak gerekirse de Black Panther, izlemenizi tavsiye ettiğim oldukça hoş bir Marvel filmi. Ayrıca filmi anlamak için diğer filmlere bakmanıza da gerek yok. Başka Marvel filmini izlemeyen biri de bu filme gidip rahatlıkla filmi anlayabilir. Anlam veremediği pek bir şey olmayacaktır.

Puan: 8/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları