Bumblebee İncelemesi (Spoilersız) – Her Kahramanın Bir Hikayesi Vardır

Transformers filmlerine bayıldığımı söyleyemem. Transformers hakkında bilgim olduğunu hiç söyleyemem. Dark of the Moon, yani 3. filmden beri hepsini sinemada izledim ve açıkçası Last Knight’a kadar hiçbir sorunum yoktu. Last Knight o kadar sıkıcı, o kadar uzatılmış, o kadar boş bir filmdi ki seriden soğumuştum. Fakat firma belli ki Bumblebee ile yeni bir şey deniyordu ve ben de görmeliydim. Sonuç? Bu film gerçekten iyi.

bumblebee logo ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle hikayeden başlayalım. Cybertron’da bir savaş olur, Autobot’lar farklı farklı gezegenlere gider. Bumblebee’nin buradaki amacı ise Dünya’ya gidip bir üs kurmak ve diğerlerini beklemektir. Bumblebee Dünya’ya ulaşır fakat bir şekilde hem sesini hem de hafızasını kaybeder. Charlie adlı 18 yaşındaki bir kız onu bulur. Kız hem kendi sorunlarıyla baş eder, hem de Bumblebee’nin ne olduğunu ve nereden geldiğini öğrenmeye çalışır. Filmin konusu genel olarak bu. Tabii ki kötü karakterlerimiz de var. İnsanlar tarafında John Cena, robotlar tarafında ise adlarını bilmediğim iki tane robot. Hala anlamadıysanız söyleyeyim, filmin kötü karakterleri bomboş. Kesinlikle akılda kalıcı değiller, hatta büyük ihtimalle 1-2 hafta sonra unutursunuz.

Öbür yandan iyi karakterler ise, iyi işlenmiş. Bumblebee aşırı şirin, ayrıca kendisi hakkında tonla bilgi öğreniyorsunuz. Sesini nasıl kaybetti, adını nasıl aldı vs. Charlie ise film boyunca gerçekten güzel gelişiyor. Filmin başındaki Charlie ve sonundaki Charlie aynı karakterler değiller. Bu konuda da tebrik etmek lazım. Bu iki karakter dışındakileri hatırlamanız zor, o yüzden hiç bahsetmeyeceğim. Kısaca hikaye ve karakterler ortalama. Hem hikaye, hem karakterler çok klasik. Ama bazı ekstra dokunuşlarla bunları olduğundan daha iyi yapmayı başarmışlar.

bumblebee movie ile ilgili görsel sonucu

Filmin asıl parladığı nokta Bumblebee ile Charlie arasındaki etkileşimi gösterdiği sahneler. Charlie’yi oynayan Hailee Stanfield gerçekten başarılı bir iş çıkarmış. Ayrıca film 80’lerde geçiyor. Ve dönemi özellikle müzikler ile iyi yansıtmış. Fakat burada konuşmak istediğim daha önemli bir konu var. Aksiyon sahneleri. Hayır aksiyon sahneleri kötü değil. Aksiyon sahneleri az.

Film 2 saat sürüyor ve toplasanız maksimum 30 dk aksiyon görüyorsunuz. Ayrıca aksiyonlar çok daha küçük. Transformers sahnelerinde aksiyonun çıtası hep büyüyordu. 3. film Dark of the Moon’da kocaman bir şehirde binalar falan yıkılırken en son 5. film The Last Knight’ta iki gezegen çarpışıyordu. Bunda ise Cybertron sahnelerini çıkarırsak, bir radyo kulesi kapışması var. En büyük patlama çatlama da burada var. İki koca gezegenden, radyo kulesine geldik. Peki bu kötü bir şey mi? Bence değil.

bumblebee movie ile ilgili görsel sonucu

Filmin amacı zaten aksiyon filmi olmak değil. Bumblebee ve Charlie arasındaki sevimli ilişkiyle çocukları, Charlie’nin ergenlik sorunlarıyla gençleri, eski tasarım Transformer’lar ve yeterli aksiyonlar ile de yetişkinleri eğlendirmek. Ki bunu ben bizzat gittiğim salonda gördüm. Hadi beni genç olarak saydık. Sinemada 10 yaşından küçük çocuklar da vardı, 20’li yaşlarda sevgililer de, 30’lu yaşlarda evliler de, 50’li yaşlardaki amcalar da. Gerçi sadece 1 amca vardı ama olsun. Ne demek istediğimi anladınız.

Film 3D olarak pek bir şey sunmuyor. Gidebilirseniz 2D gidin derim. 4D’ye falan da gerek yok. Filmde o kadar aksiyon yok. IMAX konusunda da kararsız kaldım. Ben IMAX’te seyrettim ve evet kocaman ekran ile ses aksiyon sahnelerinde çok işe yarıyor. Ama 30 TL de az para değil. Hatta İstanbul’da falan 40 TL. O yüzden çok büyük bir Transformers fanı değilseniz bence 2D normal sinemada gayet memnun olursunuz. Zaten 2D yoksa tek şansınız 3D.

bumblebee movie ile ilgili görsel sonucu

Toparlamak gerekirse en iyi Transformers filmi bu. Tartışmasız bu. Ayrıca gerçekten iyi bir film. Bunu Transformers için demeyi özlemişim. En son Dark of the Moon baya hoşuma gitmişti, Age of Extinction da fena değildi ama Last Knight gerçekten çok boş bir filmdi. Ayrıca bunu izlemeden önce herhangi bir Transformers filmi izlemenize gerek yok. Zaten film söylemese de sanki önceki filmleri çöpe atıp seriyi yeniden başlatıyor. Micheal Bay’i veya eski tasarımları bir daha göreceğimizi sanmam. Transformers küllerinden doğuyor. Ve bence buna sinemada şahit olmalısınız.

Puan: 8/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları