Cloverfield Paradox Değerlendirmesi(+Cloverfield Değerlendirmesi)

Super Bowl’da yaşanan en ilginç şey herhalde bir filmin duyurulup direk çıkartılmasıydı. Hangi filmden bahsediyorum, tabii ki Cloverfield Paradox. Daha da ilginci ilk Cloverfield filmi de Netflix’e geldi, bildiğim kadarıyla en azından Türkiye’de yoktu, ben de bir günümü ayırıp Cloverfield ile Cloverfield Paradox’u izledim. Aslında arada 2. film 10 Cloverfield Lane de vardı ama o artık başka güne kaldı. Öncelikle kısaca ilk filmden bahsetmek, sonra da Paradox’a dalmak istiyorum. İsterseniz hemen başlayalım.

Cloverfield, 1 saat 20 dakikalık, tamamen filmdeki karakterlerden birinin gözünden anlatılan bir film. Karakterlerden biri kamera tutuyor ve siz de tüm olanları bu kameradan görüyorsunuz, filmin ilginç tarafı bu aslında, yani FPS bakış açısına sahip olması ki bu film bana güzel bir ders verdi. FPS film olmuyormuş. Normal sahnelerde çok sorun yok ama ne zaman bir aksiyon olsa, kamera çok fazla dönüyor ve bu da baş dönmesi, mide bulantısı gibi şeylere sebep oluyor. Bir süreden sonra da filmin bitmesi için yalvarmaya başlıyorsunuz. Konusu ise New York’a bir yaratığın saldırması diyebiliriz. Genel olarak ilk film içimi pek açmadı. İlginç bir şey denemiş, ama bence başarısız olmuş.

Gelelim şimdi asıl konumuz olan Paradox’a. Cloverfield Paradox, sonsuz enerji bulmak için uzaydaki bir istasyona gönderilen ekibi anlatıyor. Ekip burada 2 yıl boyunca denemeler yapıyor ve artık 3,4 deneme hakları kalmış. Bir kez daha deniyorlar ve tam bu sefer oldu derken sarsılma geçtiğinde Dünya’yı göremiyorlar. Ya Dünya’yı bir yere ışınladılar, ya da kendilerini bir yere ışınladılar. Ve film de aslında bu ekibin ölüm kalım mücadelesine dönüyor. Film bana direk ilk Alien filmini hatırlattı. Fakat filmde bir ton sorunu var diyebilirim, bir karakterin başına gelen olaydan sonra ciddi devam eden film bir anda komediye dönüyor ve 10 dakika sonra çıkıp tekrar ciddiye falan dönüyor. Bir garip. Konu olarak Cloverfield evrenine bağlanıyor ama. Sonunda da olsa bağlanıyor ve şunu da söyleyebilirim, bu film tüm evrenin başlangıcını anlatıyor. Tarih olarak ilk filmden 20 sene sonrasını falan anlatıyor ama evrenin başlangıcı bu film. Nasıl olduğunu izleyince görün.

Peki filmi tavsiye eder miyim? Bence ilk Cloverfield’ı bir izleyin, evreni hoşunuza giderse, bakın çekimi, oyuncuları falan demiyorum, o konusu ve evreni hoşunuza giderse Paradox’u izleyebilirsiniz. Tabii arada ikinci filmi de izleyebilirsiniz. Fakat şu an, Cloverfield’ı bilmeyen ve izlemeyen birine gidip bu filmi anlamak için en az 1 film daha izle der miyim? Hayır. İyi tamam konuları güzel ama, bu sene çıkacağı söylenen Overlord isimli filmi de bir görmek lazım. Ki onun da Cloverfield 4 olduğu söyleniyor. O filmden sonra bu seri izlenmeli mi, izlenmemeli mi net bir yorum yapabilirim. Şimdilik iki tane orta film var çünkü elimizde.

Cloverfield Puanı: 5/10

Cloverfield Paradox Puanı: 6.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları