Fantastic Beasts: Crimes of Grindelwald Spoilersız İnceleme – Birinin Kaderi, Hepsinin Geleceği

İlk filmine bayıldığım Fantastic Beasts serisi 2 sene sonra sonunda devam ediyor. Filme büyük beklentilerle gitmek isterdim ama incelemeleri pek de olumlu değildi. Ve filmi izledikten sonra söyleyebilirim ki, film iyi değil.

fantastic beasts crimes of grindelwald ile ilgili görsel sonucu

Hikayeyi anlatmalı mıyım bilmiyorum. İlk filmin direk devamı çünkü. Grindelwald kaçıyor ve Credence’ı arıyor. Aynı şekilde Dumbledore da Credence’ı arıyor. Ve filmin olayı işte bu. İki taraf da Credence’ı arıyor. Filmin konusu basit olmasına rağmen filmin sonuna geldiğinizde ne kadar gereksiz bir film olduğunu siz de anlayacaksınız. Evet, ilk film de bize çok şey sunmamıştı ve devam edecek şeklinde bitmişti. Ama bu film, direk Infinity War olmaya çalışıyor. Ve burada bir sorun var.

Şimdi, Infinity War olmaya çalışıyor ne demek? Bol bol karakter, bol bol kapışma ve Devam Edecek yazısı olmasa da gözünüze gözünüze o mesaj sokulan bir son. Ayrıca Infinity War da hikaye açısından pek bir şey sunmayıp, insanları sürprizleriyle yakalamaya çalışmıştı. Bu film de aynısını yapıyor. Küçük birkaç sürprizden sonra filmin sonunda işi patlatıyor. Aynı Infinity War gibi. Fakat Infinity War’un aksine bu filmdeki karakterlerin çoğunu tanımıyoruz. Hadi ilk filmden gelenleri tanıyoruz diyelim. Newt, Tina, Credence, Jacob ve Queenie. Grindelwald’ı saymıyorum çünkü ilk filmde 5 saniye falan gözüküyordu. Grindelwald haliyle. Hadi Dumbledore’u da tanıyoruz diyelim. Etti 6.

fantastic beasts grindelwald ile ilgili görsel sonucu

Bu filmdeki karakterlere bakalım şimdi. Theseus, Leta, Nagini, Yusuf ve Grindelwald. Bu karakterlerin hepsi bize yeni anlatacağı karakterler. 5 koca karakter, ve sadece 2 saat. Bu karakterlerden en iyi anlatılanı Grindelwald. O kadar iyi anlatılmış ki, gerçekten inanamadım. Tabii belirteyim, ben Potterhead falan deyilim ve kitapları da okumadım. Şimdi devam ediyorum. Leta Lestrange, tam bir hayal kırıklığı. Karakter hakkında hiçbir şey bilmiyoruz, fakat sürekli kendisi için üzülmemiz isteniyor. Bak karakter şöyle zorluklardan geçmiş üzül, bak bunu yaşamış üzül, bak şu da olmuş üzül, tam bir hayal kırıklığı ve aşırı sinirimi bozdu. Nagini’nin oyuncusunun performansı bence inanılmaz, o yüzden kendisine alışmaya başladım. Ama kendisi hakkında da hiçbir şey bilmiyoruz. Yusuf, bir başka büyük hayal kırıklığı ama film zaten belli ki kendisini anlatmak istememiş. O yüzden bahsetmeyeceğim bile.

Ve son olarak gelelim Theseus’a. Büyük, büyük, çok büyük bir hayal kırıklığı. Newt ile olan ilişkisi aşırı kötü anlatılmış. Neden mi? Çünkü Theseus’un iyimser olduğu belli. Yani yapımcılar Newt’ten nefret etmemizi mi istiyor anlamadım ama bu filmde Newt hem neredeyse hiçbir işe yaramıyor, hem de özürlü gibi davranıyor. Çıldırdım salonda, böyle bir saçmalık olamaz. Hikaye ve karakterlerin sonuna gelirken şunu söyleyeyim. Film bu konuda aşırı kötü bir iş çıkartıyor. Sürekli bir Newt’i göstereyim, bir Dumbledore’u göstereyim, bir Hogwarts’a gideyim çünkü para getirir, ah Grindelwald’ı da unutmayalım diye diye 2 saati çok kötü bir şekilde harcıyor. Filmden çıktığınızda da en sevdiğiniz karakter Grindelwald oluyor. Bu nasıl bir film arkadaşım? Hikayedeki tek iyi detay sürprizler. Sonda çok şaşıracaksınız, diğerleri de o karakterleri ne kadar önemsediğinize bağlı olarak sizi şaşırtabilir.

fantastic beasts the fate of one the future of all ile ilgili görsel sonucu

Gelelim canavarlara ve aksiyon sahnelerine. İlk filmin aksine bu filmin konusu kesinlikle canavarlar değil. Fantastik Grindelwald ya da Fantastik Dumblodore’un Gençliği falan olsa serinin ismi çok daha iyi olur. Olan canavarlar güzel, ama ilk filmdekinden çok, çok, çok daha fazla geri plandalar. Aksiyon sahneleri ise güzel. Çok fazla sahne beklemeyin ama özellikle açılış sahnesi harikaydı. Gelelim IMAX, 3D vs. kısmına. Eğer çevrenizde düzgün bir 3D sinema varsa, bu filme 3D’de gitmenizi tavsiye ederim. IMAX konusunda ise, eğer bu filme ekstra para harcamak sizi veya bütçenizi yormayacaksa, IMAX’e gidebilirsiniz. Çünkü büyük ihtimalle IMAX’te izlediğim en iyi filmlerden biri kendisi. Toparlamak gerekirse film kötü. Güzel bir girişten sonra seri kötü bir gelişme bölümüyle devam etmiş. Daha doğrusu gelişme kısmının ilk bölümüyle. Çünkü seride 5 film olacak. İlki giriş, beşincisi sonuç olursa, aradaki 3 tanesi gelişme olacak. Neyse, sonraki film için heyecanlıyım, ama bu film beni üzdü, hem de biraz fazla üzdü.

Puan: 5.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları