Glass Spoilersız İncelemesi – Ne Olduğunu Saklayamazsın

Unbreakable ve Split filmlerinin devamı, 19 senelik hikayenin sonu, M. Night Shyamalan’ın en büyük projesi, James McAvoy, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’ı içeren müthiş oyuncu kadrosuyla Glass şu anda 42 metacritic ortalamasına sahip. Peki film gerçekten bu kadar kötü mü? Yoksa başka filmlerde de olduğu gibi(örnek Venom) eleştirmenler haksız mı?

glass movie ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle hemen söyleyeyim. Bu filme gitmek istiyorsanız önce Unbreakable ve Split filmlerini izlemeniz gerekiyor. Unbreakable inanılmaz bir film ve Split de iyi. Yani bence Glass’a bakmaksızın zaten izlenmesi gereken filmler. Fakat konumuz Glass, o yüzden tekrar söylüyorum, filme gitmeden önce o iki filmi izleyin. Çünkü bunlar bir üçleme. Ve eğer izlemeden giderseniz hem bazı yerlerde kafanız karışabilir, hem de filmin tadını tam anlamıyla çıkaramazsınız. Gelelim filmin konusuna. Film aslında Avengers ve Justice League gibi bir birleşim filmi.

Unbreakable’ın kötüsü Mr. Glass(Samuel L. Jackson) ve Split’in kötüsü The Beast(James McAvoy) birlikte kötü planlar yapıyorlar. Bu sırada da Unbreakable’ın kahramanı The Overseer(Bruce Willis) onları durdurmaya çalışıyor. Buradan hemen çocuksu bir şey beklemeyin. Çünkü evet bu karakterler aslında süper kahraman ve süper kötüler. Fakat bu konuya film çok daha gerçekçi bir şekilde yaklaşıyor.

glass movie ile ilgili görsel sonucu

Filmin temel konusu güzel. Karakterler falan müthiş. Oyuncu performanslarına bir şey söylememe zaten gerek yok. Her biri inanılmaz iyi. Ama özellikle James McAvoy karakteri gereği yaklaşık 20 farklı insan rolü yapıyor. Bilmeyenler için kendisinin karakteri 24 kişiliğe sahip, bunlardan biri aşırı güçlü. Hal böyle olunca yeri geliyor kendisi bir kadın oluyor, yeri geliyor 9 yaşında çocuk, yeri geliyor atarlı bir ergen, yeri geliyor sert bir adam oluyor. Ve James McAvoy bunları aşırı iyi bir şekilde yapıyor. Ayakta alkışlamaktan başka bir şey yapamıyorum.

Filmin temel konusu güzel demiştim hani. Dediğim gibi temel konusunda bir sıkıntı yok. Sorun sonunda. Filmin sonunda garip bir şey yapıyorlar. Burada M. Night’ın ne yapmaya çalıştığını anladım, ama hoşuma gitmedi. Fakat, eleştirmenlerden bazıları bunun çok kötü bir fikir olduğunu söyleyip, üzerine bunun yüzünden puan kırıyorlar ki işte ben buna katlanamadım. Ben de sevmedim, çok fazla potansiyel vardı ama adamın aklındaki fikir buymuş. Hikayeyi böyle sonlandırmak istemiş. Ve ben buna gerçekten aşırı saygı duyuyorum. Tabii ki bunun için puan falan kırmayacağım.

glass movie ile ilgili görsel sonucu

Hikaye ve karakterleri geçtiysek aksiyona gelelim. Fakat aksiyon demişken lütfen şunu unutmayın. Bu filmin olayı aksiyon değil. Bu filmin olayı konusu. O yüzden gidip de aksiyon filmi beklemeyin. Filmin bütçesi zaten 20 milyon, o yüzden düşük bütçeli bir film olduğunu da unutmayın. Zaten tahminimce bütçenin yarısı oyunculara gitmiştir. Baştan söyleyeyim, bu film için ekstra para vermenize gerek yok. Ben IMAX’de izledim, hiçbir numarası yok. 4DX, Gold Class falan paranıza yazık olur. Normal bir sinemada gidin, zaten film 3D değil. İstediğiniz sinemada filmi izleyin.

Glass 42 ortalamayı hak eden bir film değil. Metacritic de dediğim gibi kullanıcıların puanı gerçeği yansıtıyor. Kullanıcıların puanı da 7.2. Eleştirmenlere Venom’un kötü olduğu konusunda katılmıştım, ama bu sefer ben de biz, izleyicilerden yanayım. Çünkü bu film iyi bir film. Unbreakable ve Split’i izleyin, ardından da Glass’a gidip eğlenin. Sonunu beğenmeme olasılığınız yüksek, ama görülmeye değer bir film olduğu kesin.

Puan: 7/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları