İnceleme: Annihilation – Garip, Daha Garip, Daha Da Garip Olacak

Annihilation. Yani Yok Oluş. Sinemalarda gösterime girdikten bir hafta sonra Netflix’e de geldi. Acaba yeni filmler hep mi böyle olacak? Acaba gelecek bu mu? Bu arada, ben bu filmi anlamadım.

annihilation logo ile ilgili görsel sonucu

Hikayemize gelirsek. Ana karakterimizin kocası, bir asker. Göreve gitmiş ve uzun bir süre gelmemiş. Ana karakterimiz de öldüğünü zannetmiş. Fakat bir gün geri gelince, ve gelir gelmez kan kusmaya başlayınca ana karakterimiz hemen ambulansı arar ama bu onu çok farklı bir yolculuğa götürecektir. Ambulanstalarken birileri ikisini de kaçırır ve ana karakterimiz, Parıltı isimli bir şeyin Dünya’ya geldiğini. Bir enfeksiyon gibi genişleyerek yayıldığını ve elinde sonunda tüm Dünya’yı içine alacağını öğrenir. Kendini kaçıranlar bu şeyi çözmeye çalışmaktadırlar ama içeri giren kimse, dışarı çıkamamıştır. Ana karakterimizin kocası hariç. Şimdi de ana karakterimiz, takımı ile birlikte Parıltı’ya girecek ve ne olduğunu çözmeye çalışacaktır. Filmin buraya kadar olan kısmı anlaşılır. Ama son 20 dakikasında falan hikayeyi hiç çözemedim. Tam olarak şu Deniz Feneri’ne gelme ile başlayan kısımdan sonrasını bence daha iyi açıklayabilirlermiş.

Ama şunu da söyleyeyim, filmi tam anlamıyla çözebilen sanırım yok. Ki yapımcılar da herhalde bunu planlamış. Karakterlerimiz de aslında bu gizemin bir parçası. Kendileri hakkında çok az şey biliyoruz. Ana karakter hakkında bile çok az şey biliyoruz ve hikaye içerisinde yeni bilgiler öğreniyoruz. Peki bunları kullanıyor muyuz? Pek sayılmaz. Ayrıca bu filmin türünü anlamakta da biraz zorluk çekebilirsiniz. Fragmanlardan Gizem/Korku gibi duruyor ki zaten öyle aslında ama korku yanı kesinlikle çok fazla değil. Daha çok o gizeme karşı duyduğunuz korku var. Gizem dediğim bu Parıltı denen şey. Aslında burada da güzel bir iş çıkartılmış. Parıltı’dan en azından ben gerçekten korktum. Fakat tam anlamıyla bir korku filmi diyemem bu film için.

annihilation ile ilgili görsel sonucu

Filmin hikayesini ve karakterlerini geçelim. Görsel olarak film bence harikaydı. Görsel efektler bence tam olmuş. Evet aşırı bütçeli olmadığı belli ama bence iyi yapmayı başarmışlar. Peki filmin temposu nasıl? Film çok hızlı bir film değil. Aksiyona girdiği kısımlar var ama dediğim gibi daha çok gizem üzerine. Birkaç aksiyon kısmı var sadece. Ve bunlar bile aslında o kadar hızlı değil. Oyuncular  bence iyi bir iş çıkartmış. Natalie Portman başrollerde. Oscar Isaac(Poe Dameron – Star Wars Episode 7 ve 8) ise kocası rolünde. Tessa Thompson(Valkyrie – Thor: Ragnarok) ise ana karakterimizin ekibinin bir parçası. Diğerleri de tanıdık geliyor ama asıl dikkat çekmek istediğim kişi bu üçü oldu. Benim gözüme batanlar da bu üçü oldu. Bence üçü de rollerini benimsemiş ve iyi oynamış. Müzikleri de oldukça beğendiğimi söylemem lazım.

Sonuç olarak bittikten sonra üzerine düşünmek istediğiniz, gizemli bir film arıyorsanız Annihilation size göre. Ama düzgün ve normal bir konusu olsun, aksiyon veya korku sahneleri olsun falan diyorsanız Annihilation’a hiç bulaşmayın. Size Sessiz Bir Yer’i öneririm. O da şu an sinemalarda. İncelemesi ise şurada.

Puan: 7.5/10

Sonraki Yazı Saati: 14:20

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları