İnceleme: Ready Player One – Her Yer Gönderme, Peki Film Olarak İyi Mi?(Spoilersız)

Ready Player One’a çok bir şey beklemeyerek gittim. Bol bol göndermenin bulunacağı, sıradan, eğlenceli bir şey beklemiştim. Fakat Ready Player One pek de beklediğim şey değildi. Evet bol bol gönderme vardı ve evet, eğlenceliydi. Ama sıradan, kesinlikle değildi.

İlgili resim

Hikayemiz 2045 yılında, Wade Watts adında bir çocuğu anlatıyor. Anne ve babası ölmüş ve kendisi de başka bir akrabasında kalıyor. Fakat 2045’te işler biraz farklı. James Halliday adlı bir adamın tasarladığı Oasis isimli bir oyun tüm Dünya’yı resmen ele geçirmiş durumda ve herkes bu oyunu oynuyor. Aslında oyun demek doğru değil. Kendisi bir gözlük ve gözlüğü taktığınızda birçok ilginç gezegenden oluşan başka bir evrene gidiyorsunuz. İçinde Minecraft gezegeni bile var, o kadar yani. Herhangi bir amacınız yok fakat başka insanlara karşı kapıştığınız maçlara veya yarışlara girerek para kazanabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, avatar denilen oyundaki karakterinize de farklı kıyafetler alabilirsiniz. Tabii sadece kıyafet değil, silahlar vs. de alabilirsiniz.

Ama eğer ölürseniz gerçek hayatta giydiğiniz kıyafetlere kadar elinizden alınıyor ve sıfırlanıyorsunuz. O ana kadar yaptığınız her şey, verdiğiniz tüm emekler yok oluyor. Fakat tam her şey bir sisteme bağlı, düzgün çalışırken James Halliday’in ölmesiyle, ve öldükten sonra yayınlanması için çektiği video ile işler karışıyor. Halliday amcamız oyuna üç anahtar koymuş ve her anahtarı almak için birbirinden tehlikeli oyunları tamamlamak gerekiyor. Tabii ondan önce de bu oyunların yerini Halliday’in anılarını araştırarak bulmak. Tüm anahtarları toplayan kişi ise Oasis’in tüm kontrolüne ve oldukça fazla paraya sahip olacak. Wade ise bir gün ilk anahtarı bulunca anahtarları arayan ve Oasis’i ele geçirdikten sonra her yerini reklamla doldurup para basmak isteyen şirket IOI ve başındaki adam Nolan Sorrento peşine takılıyor.

ready player one ile ilgili görsel sonucu

Hikayemiz oldukça güzel. Biraz uzun sürdü anlatmam ama olsun. Karakterleri de aynı şekilde beğendim. Hikaye kadar iyi değiller ama gene de fena değiller. Empati kurma olayı ise pek gerçekleşemiyor maalesef. Fakat filmin de öyle bir amacı yok zaten. Filmin amacı size eğlenceli bir hikaye ve güzel aksiyon sahneleri sunmak. Bir de göndermeler. Eğlenceli hikaye olmuş dedik, sıra diğer ikisinde. Göndermeler maşallah her yerde var ve her kesim için var. Atari oyunları da var, Xbox oyunları da. Eski klasik filmlere de gönderme var, Marvel ve DC’ye de gönderme var. Var da var kısaca. Nedense hiçbir Playstation oyunu yok ama herhalde Microsoft para verdi. Çünkü Halo var, Gears of War var(evet garip oldu) ama gözlerimiz bir Uncharted göndermesi, bir God of War göndermesi göremiyor. Playstation evlatlık mı? Aynı şey Nintendo için de geçerli bu arada.

Göndermeleri geçtik. Peki ya aksiyon sahneleri? Özellikle şu 3 oyun inanılmaz. Biri zaten fragmanlarda da bolca gördüğümüz araba yarışı. Çözümü gerçekten akıllıca, aksiyonu da çok güzel. Ki herhangi bir medya ürününün hızlı bir şekilde başlayıp ondan sonra bir şeyler anlatması gerektiğini düşünen benim için Ready Player One’ın harika bir başlangıcı var. Gerçek dünyayı gösterirken size biraz bilgi veriyor, sonra hemen aksiyona sokup gerisini hikayede anlatıyor ve her ne kadar birkaç çözemediğim kısım bulunsa da genel olarak konusunu anlıyorsunuz. İkinci oyun fragmanlarda hiç yok fakat oldukça güzel. Ve hiç beklemediğiniz bir yerden vuruyor. 3. oyun ise gene gösterilmedi fakat 3. oyuna ulaşmak için yaptıkları o büyük savaş fragmanlarda var. Hangisi söylemeyeceğim ama fragmanı izlediyseniz zaten çoktan tahmin etmişsinizdir bile.

Sonuç olarak Ready Player One, son zamanlarda izlediğim en iyi film. Tomb Raider’dan kat kat iyi, Pacific Rim’den de iyi, Black Panther’ı da bence bir tık geçiyor. Oyun seven veya sevmeyen herkese tavsiye ediyorum. Son olarak filme IMAX’te gittim ve değer mi diye soranlara değer diyebilirim. Film harika gözüküyor ve özellikle o araba yarışı sahnesinde IMAX ses sistemi ile alacağınız eğlence çok daha fazla olacaktır. IMAX’te izlenebilir diye düşünüyorum.

Puan: 8.2/10

İnceleme: Ready Player One – Her Yer Gönderme, Peki Film Olarak İyi Mi?(Spoilersız) için 2 yanıt

  1. OzgurLog
    1 Nisan 2018 14:41 (279 yorumu var)

    Eline sağlık. Güzel inceleme. Bildiğim kadarıyla bu bir serinin başlangıcı? İlki böyle ise sonrası umarım daha iyi olur.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları