İnceleme: Ready Player One(Spoilerlı)

Hemen baştan uyarayım, bu yazı Ready Player One ile ilgili ağır spoilerlar içeriyor, hatta sonunu içeriyor, hatta oyunları içeriyor. O yüzden eğer filmi izlemediyseniz, direk geri tuşuna basın.

İlgili resim

Şimdi, nereden başlayayım? Öncelikle en sevdiğim oyundan başlayayım. Yani yarış oyunu. Şimdi filmin böyle bir açılışa sahip olması beni çok etkiledi ve IMAX sinemada izlemek daha da etkiledi çünkü gümbür gümbür o kadar güzel bir ses vardı ki zevkten dört köşe oldum o sahnede. King Kong, T-Rex falan derken dediğim gibi baya eğlendim ve çözemedikten sonra çözüm yolunun geriye gitmek olduğunu öğrendiğimde çok etkilendim. Gerçekten çok etkilendim. Çünkü çok mantıklı bir çözüm yoluydu. Ayrıca Halliday’in anılarının olduğu kütüphane benzeri yer de gene çok hoşuma gitti.

Gelelim şu dans kısmına. Orasını da beğendim, fakat Wade, oyunu o kadar oynamış biri olarak ismini söyleyince biraz garip geldi. Bu çocuk eğer bir oyuncuysa ve karakterini bu kadar kastıysa ismini söyleyecek kadar aptal olamaz diye düşünmüştüm. Demek ki yapımcılara göre öyleymiş. Her neyse, bu arada başında Minecraft Dünyası falan çıkınca hafiften gerilmedim de değil. Benim Minecraft ile olan imtihanımı bilenler ne demek istediğimi anlamıştır. Her neyse. Bu dans sahnesinden sonra filmin biraz yavaşladığını düşünüyorum açıkçası. Tüm bu evi patlatmaları, Direniş’in onu kaçırması falan beni sıktı. Bence daha eğlenceli ve kısa bir şey bulunabilirdi araya. Fakat sonrasında gelen 2. oyun, gene çok hoşuma gitti. Cinnet gibi kült sayılan bir korku filminden esinlenmeleri ve böyle bir filme kanda yuvarlanan karakterler koymaları gerçekten şaşırttı.

ready player one ile ilgili görsel sonucu

Fakat sonra, olaylar hızlandı ve bir anda Sam’i kaçırdılar, 3. oyun bulundu, IOI 3. oyunun bulunduğu yeri kapattı ve Wade herkesi çağırdı. O arası gerçekten fazla hızlı geçti gibi geldi. 1 ve 2. oyun arasında bu kadar zaman olup 2 ve 3. oyun arasında daha az zaman olması garip gelmiş olabilir ama ikisi de eşit uzunlukta olsaydı daha çok hoşuma giderdi. Ve 3. oyun ise, tam bir hayal kırıklığı oldu. Yarış ve korkudan sonra Atari’de Adventure oynama fikir olarak güzel çünkü Adventure filmde de dediği gibi ilk Easter Egg’e sahip oyun. Fakat burada şöyle yapabilirlerdi. 3. oyuna farklı bir şey bulurlardı, yumurtayı almak için de Adventure’daki bu Easter Egg’i bulmak gerekirdi. Biraz moralim bozuldu orda.

Sonda Nolan Sorrento’nun sinirli bir şekilde gelip bir anda vaz geçmesi de hayal kırıklığıydı. Fakat Oasis’in kontrolünü o ekibin ele geçirmesi ve Wade’in ilk defa klana katılması, klişe olsa da hoşuma giden bir son yarattı. Ve günümüzdeki filmlerin çoğunun sadece ikinci film de yapılsın diye sonlarının açık bırakıldığını düşünürsek Ready Player One’ın başlattığı hikayeyi bitirmesi ve sadece devam edersek de şuradan devam edebiliriz demeleri gene hoşuma giden detaylardan. Sonuç olarak ben filmi beğendim, siz de izlediyseniz yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Spoiler vermekten de kaçınmayın çünkü hepimiz adına ben uyarımı yaptım.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları