Captain Marvel Kimdir? Güçleri Ne? Filminde Bizi Neler Bekliyor Olabilir?

Öncelikle başlıktan da anlaşılacağını düşünüyorum, bu filmle ilgili bir yazı değil. Evet filmle ilgili en sonda küçük bir bölüm olacak ama ana olay karakterin kim olduğunu tanıtmak. İsterseniz hemen başlayalım.

Ä°lgili resim

Bizim Captain Marvel, Hangi Captain Marvel?

Captain Marvel ismine sahip 4,5 tane kişi var. Ama ben hepsinden bahsetmeyeceğim. İlkinden ve bizim filmlerde göreceğimiz Kaptan Marvel’den bahsedeceğim. İlk Captain Marvel, Mar-Vell isminde, Guardians 1 filmindeki kötümüz Ronan the Accuser’ın ırkı olan Kree ırkından gelen bir erkek. Bu karakter hakkında bunları bilmeniz aslında yeterli olacaktır çünkü filmde gözükeceğini düşündüğüm bir karakter değil kendisi. Bu yüzden kafanızı çok karıştırmadan direk bizim Captain Marvel’a, yani Carol Danvers’a geçelim.(Altta Mar-Vell)

mar-vell ile ilgili görsel sonucu

Geçmişi

Carol, kızların ve erkeklerin eşit olmadığını düşünen bir babaya sahipti. 3 kardeşten en büyüğü olmasına rağmen babası, sadece kız olduğu için hayallerini gerçekleştirmesine izin vermiyordu. Carol’ın hayali bir astronot olmak ve diğer gezegenleri gezmekti. Maddi sıkıntılar yüzünden sadece bir çocuğunun eğitimini devam ettirmek zorunda kalan babası, iyi notlarına rağmen Carol’ı değil, ortanca kardeş Steve’i seçmişti. 18 yaşına bastıktan birkaç ay sonra evini terk etti ve Hava Kuvvetleri’ne katıldı. Sınıfının en iyisi oldu ve yer açılınca NASA onu Güvenlik’in Başı olması için işe almak istedi. Ve böylece NASA tarihindeki en geç Güvenlik Kaptan’ı olmayı da başardı. Bu sırada da Kree ırkından olan bir arkadaşı oldu. Mar-Vell.

Ä°lgili resim

Bir sürü olaydan sonra Mar-Vell ve bir düşmanının kapıştığı sırada Psyche-Magnitron adlı bir alete çarptı ve bu alet onu Yarı-Kree bir süper insana çevirdi. NASA bu olanlardan sonra onu başka yerlere atayınca Carol istifa etti ve NASA’nın tüm gizli işlerini açığa çıkaran bir kitap yazarak ünlü oldu, ve bir dergide yazılar yazmaya başladı. Çarptığı alet yüzünden çift kişilik sorunları yaşasa da bu işini bozmadı ve elinde sonunda Hecate adlı bir abla ve Ronan the Accuser(evet o kötü adam olan Ronan) tarafından iyileştirildi. Öncelikle Ms. Marvel ismini aldı ve Spider-Man, Daredevil gibi süper kahramanlarla birlikte New York’u korudu. Bundan baya bir yıl sonra, ilk defa 2012’deki Avenging Spider-Man #9 sayısıyla(Alttaki) da Captain Marvel ismine geçti.

avenging spider man 9 ile ilgili görsel sonucu

Güçleri

Çok Kuvvetli: Carol, gerçekten yumruğu sağlam bir ablamız. Ama ayrıca farklı enerji türlerini emerek güçlerini daha da kuvvetlendirip iki katına bile çıkartabiliyor.

Yavaş Yoruluyor: Carol, aynı zamanda da uzun süreler hiç yorulmadan dövüşebiliyor. Uzun bir dövüşe gireceğini hissederse de gene enerjileri emerek çok daha uzun süre yorulmadan dövüşebiliyor.

Çok Dayanıklı: İster ağır mermilerle vurun, ister binadan itin, isterseniz de yakmaya çalışın. Carol hepsine dayanıklı. Ve diğer iki özelliğinde de olduğu gibi enerji emerek bu özelliğini de daha ileri seviyelere çıkarabiliyor.

Çok Çevik: Carol aynı zamanda normal bir insandan daha çevik. Ve kendi içinde bir Örümcek Hissi olduğunu da söyleyebiliriz.

Uçabilme: Carol uçabilme yeteneğine de sahip. Hatta ve hatta uzayda da uçabiliyor, fakat kendisine bir oksijen kaynağı lazım.

Enerjiyle Yapabildikleri: Enerjiyi bazı güçlerini daha üst seviyelere getirmek için kullanabiliyor ama aynı zamanda ellerinden enerji de atabiliyor. Bunun yanında enerjiyi kendini güçlendirmek ve istediği zaman kıyafetine geçip, normal haline geçmek için de kullanabiliyor.

İnsan Özellikleri: Gelelim bir insan olarak özelliklerine. Kendisi usta bir ajan ve birçok dili de biliyor. Aynı zamanda dövüş eğitimi almış usta bir pilot ve gazeteci. Hatta yazdığı dergi de, Daily Bugle’a bağlı bir dergi. Yani kim bilir, belki bir gün Peter Parker ve Carol Danvers’ı J. Jonah Jameson’dan birlikte azar yerken görebiliriz. Sonuçta kendisinin Captain Marvel ismiyle çıktığı ilk sayı da bir Spider-Man sayısı.

Marvel Sinematik Evreni’ndeki Durumu

Gelelim şimdi film kısmına. Öncelikle Captain Marvel’ı bu kadar güçlü göreceğimizi pek sanmıyorum. Evet ellerinden enerji atabilme, uçabilme gibi özelliklerini görebiliriz ama enerjiyi emerek Ulti açmasını göremeyiz diye tahmin ediyorum. Veya filmin sonunda bir kere görürüz ve uzun bir yenilenme süresinin gerektiğini falan öğreniriz. Ama o  zaman bile tam kapasitede görebileceğimizi sanmıyorum. Filmde kendisini 90’larda Nick Fury ile birlikte göreceğimizi de unutmayalım ve Skrull’lara karşı kapışacağı da önemli çünkü Skrull-Kree savaşı çizgi romanlarda işlenen bir şey, yani küçük bir meydan savaşı da görebiliriz.

Peki ya Avengers 4’te? İşte orası maalesef pek tahmin edemediğim bir kısım. Thanos’un yenilmesinde önemli olacağı kesin, ama bunun üzerine konuşmak için de güçlerinin ne oranda düşürüleceğini bilmemiz lazım. Son olarak Kaptan Marvel hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Marvel’ın yeni çizgi roman etkinliği ”A Fresh Start” içinde kendisinin The Life of Captain Marvel isimli 5 sayılık bir mini serisi çıkacak, ona da bakabilirsiniz. Zaten çıktığında ben burada inceliyor olacağım, ama kim bilir, belki şu Avenging Spider-Man #9’a da bir bakabilirim. Beğendiyseniz lütfen yorumlarda belirtin ve merak ettiğiniz bir karakter varsa elbette yazabilirsiniz. Belki bunu 2 haftada bir gelen bir yazı serisi bile yapabiliriz. O size bağlı.

Captain Marvel Kimdir? Güçleri Ne? Filminde Bizi Neler Bekliyor Olabilir? için 2 yanıt

  1. OzgurLog
    16 Eylül 2018 15:23 (279 yorumu var)

    Çok güzel ve gerçekten neyin ne olduğunu ortaya koyan bir yazı daha. Teşekkürler. 😉

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları