Infinity War Özel: Iron Man – Her Şeyi Başlatan Film

Iron Man’i izlemeyi az önce bitirdim ve hızlıca üzerinden geçmek istedim. Düşüncelerimi belirteceğim gene ama inceleme gibi puan vermeyi falan düşünmüyorum. Hemen başlayalım. Ve Spoiler var. Ama bu yazıyı okuyorsanız herhalde filmi de izlemişsinizdir.

iron man film ile ilgili görsel sonucu

Filmin açılışını çok seviyorum. Heyecanlı başlayan şeyleri sevdiğimi söylemiştim. Öyle başlayıp üzerine Tony Stark’ın hayatı hiç takmayan bir tip olduğunu göstermeleriyle de girişinin çok vurucu ve iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii Tony Stark’ı hiçbir şeyi takmayan biri olarak anlattıktan hemen sonra kaçırılıp yeni tanıttığı füze yapması istendiğinde ve göğsünde bir metalle dolaşması gerektiğini anladığında da bu kendisinde ”Ben Ne Yapıyorum?” sorusuna yol açıyor. Buradaki depresyonu da iyi yansıttıklarını düşünüyorum. Tabii Robert Downey Jr.’ın bunda büyük payı var.

Ardından Tony’yi biraz kötü adam gibi göstermeleri de gene hoşuma gitti. Çünkü tamamen iyi kalpli, mükemmel bir insan olamaz. Herkesin ufacık da olsa bir hatası var ve Tony’nin de bu hatalarını görmesi, ileride bunlardan ders alacağı kısmı çok daha anlamlı kılıyor. Mark I’i çok güzel tasarladıklarını düşünüyorum ve açıkçası o zekaya sahip bir insanın öyle bir zırh yapabileceğine de şahsen ben inandım. Fakat Yinsen’in ölümünün çok etkileyici olmadığını söyleyebilirim. Tabii kendisi maksimum 10 dakika gördüğümüz için bu doğal. Fakat bence ”Hayatını Boşa Harcama” diyerek Tony’yi Iron Man yapan en önemli kişilerden biri diye düşünüyorum.

Ortalama bir aksiyonumsu sahnenin ardından basın toplantısı öncesinde Agent Coulson’ı görüyoruz ki kendisi Marvel Sinematik Evreni için çok önemli bir karakter. Coulson’ı aklımızın bir köşesine yazalım. Filmde en eğlendiğim sahnelerden biri de bu arada kesinlikle Pepper ve Tony arasındaki Ark Reaktörü değiştirme sahnesiydi. Ayrıca birbirlerinin her şeyi olduklarını da gözümüze sokmaları ile eğer Infinity War’da ikisinden birine bir şey olursa, hayatta kalanın çok üzüleceğini biliyoruz. Sonra gene başka bir eğlenceli sahne olan Mark 2’nin yaratılışı ve test sürüşü kısmına geliyoruz. Mark 2 tamamen gri olduğu için çok sevdiğim zırhlardan değil ama test sahneleri gerçekten komik ve başarılıydı. İlk denemede olmadığını, biraz zaman aldığını göstermek ufak ama hoş detaylar. Yavaş yavaş Obediah’ın gerçek yüzünü göstermeye başlamasıyla da Mark 3 piyasaya çıkıyor ve benim için ilk gerçek aksiyon sahnesi olan Gulmira’ya geçiyoruz.

iron man film ile ilgili görsel sonucu

Bu sahneyi çok seviyorum çünkü bize Iron Man’in gelecekteki dövüşlerinin basitleştirilmiş bir halini sunuyor. Hareketleri, ışınlar falan oldukça güzel bence. Görsel efekt olarak da sırıtmıyorlar ayrıca. Bu güzel sahnenin ardından ve şu jetli sahnenin ardından Obediah için artık gerçekten kötü adam diyoruz ve Pepper’ın veri aktarımı sahnesi geliyor. Bu sahneyi gerilimi açısından beğendim. Ayrıca daha bu ilk film olduğu için Pepper’a ne olacağını bilmememiz de büyük bir gerilim katıyor. Aynı şu an Infinity War’ı beklerken hissettiğimiz gerilim gibi.

Bundan sonrası ise benim gözümde biraz düşüyor çünkü özellikle Pepper’ın Obediah’ın zırhından kaçarken yaptığı ponpon kız koşuşu ve deneyimli ajanların Iron Man’in dövüştüğü askerlerden hiçbir farkı olmadan sadece ateş etmeleri falan. Ayrıca son sahnedeki buzlanma ile öldürme oldukça etkileyiciydi zaten. Neden sahneyi devam ettirip bir de Ark Reaktörü ile işini bitiriyorsun ki? Ve filmin sonuna geldiğimizde MCU’nun temellerini atan ”I Am Iron Man” sahnesi ve hemen ardından(aslında hemen değil, jenerikten sonra hemen) Nick Fury’li After Credits sahnesi geliyor. Ve böylece de uzun serüvenimizdeki ilk filmi bitirmiş oluyoruz. Iron Man için söyleyebileceğim en iyi söz eğlenceli. Ve listemde çok çok yükseklerde olmasa da kesinlikle kötü yerlerde olmayacak.(Evet, tüm filmlerden sonra bir liste hazırlayacağım. Benim en sevdiklerim olacak tabii ki. Kişisel yani.)

Infinity War Özel: Iron Man – Her Şeyi Başlatan Film için 1 yanıt

  1. Demir Adamın ilk filminin orjinal cdsini almıştık ben küçükken o yüzden demir adamın yeri bende ayrıdır 🙂

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları