SDCC 2018 Özel: Aquaman İlk Resmi Fragman İncelemesi

Comic Con’un kazanan fragmanı Aquaman olur diye herkes beklemişti. Ama en azından Twitter kısmında, öyle değil. #Shazam, #Aquaman’den daha çok mesaj almış çünkü. Aquaman fragmanı da daha çok izlenmiş ama. Ben bunu yazdığım sıralarda 6.7 milyon izlenmesi vardı ve buna bakınca 10 milyon kesin, belki 15 milyon olur diyebiliriz. Ama 20 milyon? Bekleyip göreceğiz.

Başlangıcı Aquaman’in ailesinin tanışmasıyla yapıyoruz. Babası, deniz feneri bekçisiymiş ve bir gece karaya vurmuş bir kadın görüyor. Devamında belli ki deniz fenerinin altındaki evde yaşıyorlar. Ve sonra aşırı tatlı olan bebek Arthur’u görüyoruz. Arthur Curry de bu arada Aquaman’in gerçek ismi. Devamında aşırı tatlı olan çocuk Arthur’u görüyoruz ama zorbalar tarafından sıkıştırılıyor. İmdadına ise, biraz ilginç bir şey geliyor. Balıklar. Arthur’un gözleri sarı oluyor ve sonrasındaki sahne, gerçekten çok hoş. Arkasında balıklar dururken insanlara yaptığı şeyi tam da anlamamış gibi bakması komik. Ardından jet hızında kendisini görüyoruz ve bir denizaltına geliyor. İçinde de Black Manta karakterinin insan hali var. Evet, Black Manta filmin kötüsü veya kötülerinden biri. Zaten ona da geleceğiz ama bilmeyenler için Black Manta sadece bir kostüm. Ben yaratık falan sanıyordum ilk gördüğümde ama içinde insan var. Aquaman iniş yapıyor ve tam aksiyona başlamışken logolarımız geliyor.

Sonra Mera geliyor ki kendisinin saçlarına bayıldım. Rengi falan baya hoş. Belli ki Arthur da onu sevmiş. Devamında Aquaman’in üvey kardeşi Kral Orm’u görüyoruz. Kendisi belli ki sorunlu bir tip ve Arthur onu durdurmalı. Burada Black Manta mı Kral Orm mu gerçek kötü adam bilemiyorum ama herhalde Black Manta’dır. Kocaman bir gemi dalga ile birlikte karaya çarparken Arthur ve Mera’nın arabayla ondan kaçtığını görüyoruz ki hoş bir sahne olacak gibi. Sonra sanırım Kral Orm’u, üç dişli mızrağını yere vururken görüyoruz. Ama o Arthur da olabilir, biraz uzakta.

Sonra Arthur bir kılıç kırıyor ve ikisini çöl iklimli bir yerde buluyoruz. Herhalde fragmanın sonundaki sahneden buraya geliyorlar. Deniz altında biraz daha  dövüşürken küçük bir espri patlatmayı da unutmuyor. Sonra denize giriyoruz ve görsel şölen ile karşılaşıyoruz. DC filmlerinde ben sorunu hep bu buldum. Filmler karanlık ve esprisiz olabilir. Hiçbir lafım yok. Batman ve Superman’e bu bence yakışıyor. Ama Wonder Woman daha eğlenceli bir karakter, ve onun kendi filminde bile şehir kısımları tamamen griden oluşuyordu. Batman v Superman çok daha kötüydü, Suicide’a girmiyorum. Wonder’ın da daha renkli olmasını istemiştim ve Justice League’i de renk kurtaramadı. Ama Aquaman’in bu kadar renkli ve canlı olmasına çok sevindim. Harika bir seçim, ve sonunda doğru bir seçim.

aquaman ile ilgili görsel sonucu

Gözlerimiz biraz daha bayram ediyor ve yönetmenin ismini görüyoruz. Bu arada kendisi korku filmi çekmesiyle falan tanınan bir insan. Ama röportajlarda falan çok eğlenceli bir kişiliği olduğunu görebilirsiniz. Ve belli ki bu film için de çok heyecanlı. Sonra bir Arena görüyoruz ve Arthur ile Orm kapışıyor. Güzel bir sahne olacak gibi. Ardından Arthur’u bir denizaltı kaldırırken görüyoruz ki herhalde bu o meşhur denizaltı. Black Manta’nın olduğu ve fragmanda içine girip dövüştüğü. Ki zaten tahminen o sahnenin sonu ya da başı. Orm, mızrağı atıyor ama tutan, Arthur mu? Arthur’sa bile onun genç hali. Ve kumsalda bir dövüş görüyoruz. Acaba o dövüşte bir şey oluyor da, Arthur o yüzden mi Atlantis’e geri dönmüyor? Biraz daha denizde kovalamaca, bakışmalar, sarılmalar derken Mera ve Arthur suya doğru atlıyor. Maalesef burayı anlamlandıramadım. Ama 0:42’de Arthur’un bu sahnedeki ile aynı kıyafeti, Mera’nın da kostümünün içinde olması, ve arkalarında teknelerin olması tesadüf olamaz. Mera, Arthur’u bir tekneye bindirip Atlantis’e götürürken karşılarına düşmanlar çıkmış olabilir.

Biraz yaratık, daha fazla Black Manta, azıcık kovalamaca derken daha fazla su altı ve daha fazla aksiyon görüyoruz. Ve sonunda Black Manta’nın kostümün bakıyoruz. HA-Rİ-KA. Mükemmel. İnanılmaz kostüm. Black Manta’dan hemen sonra da büyük bir savaşın sinyalleri veriliyor ve logomuz ile karşılaşıyoruz. Ama After Logo sahnemizi unutmayalım. Mera, bir çölün üstünde uçuyorlarken atlıyor, Arthur’da onunla birlikte atlıyor. Kovalamaca kısmında çöl kısmı olduğunu da unutmayalım. Böylece fragman bitiyor.

 

Aquaman fragmanı çok güzel olmuş ama ben de kazanan fragmanın Shazam olduğunu düşünüyorum. Aquaman bekleneni verdi, hatta biraz daha fazlasını bile vermiş olabilir. Fakat Shazam’dan hiç umudum yoktu, kostüm çok aptalca gözüküyordu, komik tonu yakıştıramamıştım vs. derken fragmanı ağzımı açık bıraktı. Çok güldüm, çok eğlendim. Baya sevdim. Shazam, çok beklediğim bir film haline geldi. San Diego Comic Con’da böylece bitmiş olabilir. Daha bir şey gösterileceğini sanmıyorum. Bir değerlendirme yazısı bugün ya da yarın gelir. Şimdilik görüşmek üzere.

SDCC 2018 ile ilgili tüm haberler için şuraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları