Solo: A Star Wars Story İncelemesi – Nefret Patlaması(Spoilersız)

Force Awakens uzun bir süreden sonra gelen ilk Star Wars filmi olarak nostalji duygularını da kökleyip genel olarak beğeni kazandı. Rogue One da aynı şekilde oldukça sevildi. Benim gibi sevmeyen bir kesim de vardı. Sevmememin sebebi hikayenin iyi olsa da karakterlerin duygularını ve düşüncelerini çok hissedememem ve aksiyon sahnelerinin yetersiz gelmesiydi. Last Jedi için herkes heyecanlıydı. Eleştirmenlerin puanları inanılmazdı. Ama film çıkar çıkmaz fanlar tarafından eleştiri bombardımanına tutuldu. Ben sevsem de nedenini çok iyi anlıyorum ve o sıkıntılar bence de filmde varlar. Sadece ben çok büyütmedim. Solo için ise, heyecan yoktu. Film kimsenin umurunda değildi. Ben dün sabah gittim ve açıkçası biraz karışık düşüncelerim var. İsterseniz anlatmaya başlayayım.

İlgili resim

Öncelikle Star Wars benim için Last Jedi’a kadar çok önemli bir seri değildi. Force Awakens’a gidebilmek ve onu anlayabilmek için öncekileri seyredip 1,2,3’ten nefret etmiş, 4,5,6’ya bayılmıştım. Buradaki 4,5,6 Luke, Leia, Han üçlüsünü içeren üçleme. Ardından Force Awakens, Rogue One ve Last Jedi’ı sinemada izledim. Yavaş yavaş sempati duymaya başladım ve Last Jedi ile birlikte Star Wars’u ne kadar sevdiğimi anlayıp kitaplara, çizgi romanlara falan geçtim. Belki de bu yüzden Last Jedi’ı sevmiştim. Beni Star Wars fanı yapan o filmdi çünkü. Her neyse. Solo’ya beklentilerimi düşük tutarak gittim ama heyecanlanmadan da duramıyordum. Ve Rogue One’da yaşadığım sıkıntıların tam tersini yaşadım.

Şöyle ki Rogue One’ın iyi bir hikayesi olduğunu ama bu hikayeyi çok iyi veremediğini düşünüyordum. Karakterler ve aksiyon sahneleri hiç içimi açmamıştı. Solo’da ise düzgün bir hikaye yok ama karakterler ve aksiyonlar hoşuma gitti. Hikaye ne diye soracak olursanız, Han’ın tüm arkadaşlarını ve ekipmanlarını nasıl tanıştığını anlatıyor film. Ve bu kadar. Soygun filmi falan diyorlar ki evet olay aslında bir soygunu gerçekleştirmek ama tamamen onun üzerine değil. Odak noktası kesinlikle Han. Ve evet, kendisini bolca tanıyoruz. Fakat burada da şu sorun var. Bu filmde anlatılan tüm bu olaylar, 150 sayfalık bir kitapta, bir çizgi romanda veya herhangi bir Star Wars filminin 5 dakikasında özetlenebilir. Bu kadar detaylı olması imkansız ama en önemli noktaları anlatabilirsin. Çünkü Han ve onun geçmişi dışında filmin iyi yaptığı şeyler çok çok az.(Altta Han Solo – Alden Ehrenreich)

alden ehrenreich han solo ile ilgili görsel sonucu

Han’ı geçmeden önce bir de Alden Ehrenreich’tan bahsedelim. Bence kendisi güzel bir Han Solo olmayı başarmış. Hatta filmin en iyi yanı bence o. Birçok kişinin aksine kendisi ile ilgili olumsuz düşüncelerim yoktu ve bence kıyafetin içinde hoş duruyordu. Nitekim öyle de çıktı. Gelelim Beckett karakterine. Kendisini Woody Harrelson oynuyor. Oyuncuya bir şey deme şansım zaten yok. Karakter ise ilginç bir karakter. Yani çok önemsemedim ama bazı karakterlere(evet senden bahsediyorum QI’RA) kıyasla çok daha oturmuş bir karakter. Hatta çizgi roman serisi yapmayı da düşünüyorlarmış sanırım bu karakter üzerine. İlginç olabilir. Gelelim QI’RA karakterine. Emilia Clarke oynayabildiği kadar oynamış, güzel de oynamış. Ama karakterin içi bomboş. Filmin başında görüyorsunuz, ilginizi çekiyor. Sonra bir süre görmüyorsunuz, tekrar gördüğünüzde ilginizi daha çok fiziksel olarak çekiyor, sonra da zaten karakteri umursamıyorsunuz.

Evet QI’RA karakterini beğenmedim. Filmin sonundaki sahnesi ile aslında biraz önemli olabilir gibi geldi ama sevmedim, sevemedim. Donald Glover’a hiçbir lafım yok. İnanılmaz bir Lando olmuş. Sadece şu var, Lando filmde çok az gözüküyor. Baya baya az gözüküyor. Lando filmi yapmayı düşündüklerini söylediler ki güzel bir fikir olabilir, ama lütfen eğer elinizde düzgün bir hikaye yoksa ve bunun gibi yok robotu L3 ile nasıl tanıştı, yok nereden geldi, yok ailesi kimdi falan yapacaksanız kalsın. Lütfen yapmayın. Paul Bettany filmin en kötü karakteri. QI’RA bile daha iyi kalıyor ki bomboş dediğim gibi. Ama Dryden Vos karakteri daha da boş. Suç Paul Bettany’de mi? Sanmıyorum. Karakter kötü karakter olmasına rağmen iki kere gözüküyor, tasarımsal bir özelliği yok, karakterinin bir özelliği yok, sadece silahı havalı. Başka hiçbir şey yok.(Altta Dryden Vos – Paul Bettany)

dryden vos ile ilgili görsel sonucu

Val ve Rio karakterleri filmde çok yoklar, hiç bahsetmiyorum. Enfys Nest ise Captain Phasma gibi biraz harcanmış ama Phasma’dan daha iyi. L3 droidi ise sevmediğim bir karakter oldu çünkü sadece eşitlik eşitlik eşitlik diye geziyor ve bunu neden koyduklarını biliyoruz.(Teşekkürler Sosyal Adalet Savaşçıları veya Social Justice Warriors veya artık her neyseniz.) Ama ayrıca bu karakteri 5 dakika gördükten sonra çok güçlü bir duygu hissetmemizi bekliyorlar ona karşı ve orada baya içimden güldüm. Ki duygusal bir andı. Ağlamamızı bekliyorlardı yaptığı bir şeyden dolayı ama pek öyle olmadı. Chewbacca’yı da atlamayalım. Han ile tanışmaları inanılmaz güzel anlatılmış, ve bence oldukça mantıklıydı. Zaten herkes ile tanışması, silahını alması ve Millenium Falcon’un pilotu olması kısmı inanılmaz. Ama hikayedeki tek güzel şeyler onlar. Başka yok.

Gelelim artık yavaştan aksiyon kısmına. Filmin başlangıcı ve tren sahnesi güzel. Zaten aslında ben ilk yarıyı sevdim. İkinci yarıda ise öncelikle şu çok beklediğim kollardan kaçma kısmı vardı ya beklentiler yazısında bahsettiğim. O sahne filmde yoktu. O yaratıkla kapışma var. Ama öyle kollardan kaçma sahnesi yoktu. Nasıl üzüldüm nasıl üzüldüm gerçekten anlatamam, çok moralim bozuldu çünkü ona eşit bir sahne de yok ve maalesef yaratığın olduğu sahne esnemelerle geçti. Son kısımlar daha da fenaydı. Dryden Vos ile olan dövüş hoşuma gitti ama o kadar uzatmışlar ki, son 20 dakikada sıkıntıdan patladım. Gerçekten ikinci yarıda baya sıkıldım. Zaten kesinlikle yaratıklı sahnenin girmesiyle büyük bir düşüş başlıyor. Ondan önceki gittikleri gezegen de çok iyi değil de neyse. İkinci yarı sıkıcı yani. Bana öyle geldi.(Alttaki fragmanın sonunda bahsettiğim o kollar var.)

Yavaştan toparlamak gerekirse. Kathleen Kennedy denilen ablamız, Star Wars filmlerini onaylayan, her şey ile ilgilenen abla. Marvel’daki Kevin Feige’nin aynısı aslında. Sadece o Marvel, bu abla Star Wars ile ilgileniyor. Yapmak istediğini anladım abla. Ki bence artık Star Wars seven herkes bunu anlamalı diye düşünüyorum. Eski Star Wars artık yok. Disney şu anda Star Wars’u bir seri değil, bir Sinematik Evren yapmak istiyor. Evren de aşırı geniş olduğu için oradan buradan şuradan hikayeler çıkartmak istiyor. Bence bu güzel bir şey ve artık bir Star Wars filminde ışın kılıcı, güç vs. görmemeye tamamım. Alıştım. Rogue One ve bunun sayesinde. Fakat tek sorun, neden bize istediğimiz şeyleri vermeyip de Han Solo’nun gençliğini anlatıyorsun ablacım? Hiç mi internet takip etmiyorsun.

Bir sorunun mu var? Söyle yardımcı olalım. İnsanlar Obi-Wan filmi diye bağırıyor. Samuel L. Jackson, Mace Windu filmi istiyor, sen de gidip Solo filmi mi yapıyorsun. Bir de Boba Fett filmi yapıyormuşsun? Umarım onda da böyle Boba Fett kaskını nereden almış, silahını nereden almış, ailesi kim falan saçmalıklarına girmezsin, düzgün bir kötü adam filmi yaparsın. Jango Fett’i de koyabilirsin. Oraya biraz da Obi-Wan. Çok abartma ama. Al sana film. Tabii düzgün hikaye eklemeyi de unutma. Lando filmiymiş, gerçekten bravo. Hele bir söylenti var, Leia ve Luke da kendi filmlerine kavuşacak(başka oyuncular olacak tabii ki), sonra 6. filmden devam edilecek. Lütfen yapmayın siz şaka mısınız? Daha başka bir şey demek istemiyorum. Filmde eğlendim ama kötü bir film, kabul etmek lazım. IMAX falan olmamış. Evet görsellik güzel ama aşırı güzel değil. Normal gidebilirsiniz, tabii bence hiç gitmeyin, o ayrı mesele. Bu kadar. Belki zamanım olursa Spoilerlı bir şeyler de yapmak istiyorum ama zaten günün ilerleyen saatlerinde bir açıklama yapacağım, biraz meşgulüm bu aralar.

Puan: 5.5/10

Solo: A Star Wars Story İncelemesi – Nefret Patlaması(Spoilersız) için 1 yanıt

    Bir cevap yazın

    Araç çubuğuna atla
    Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
    Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
    Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları