Spider-Man Far From Home’un Kötüsü Mysterio Kimdir? Güçleri, Özellikleri ve Filmdeki Rolü

Spider-Man Far From Home fragmanı şu an yayında. Çoğu kişinin kafasını kurcalayan soru ise sondaki karakter kim? Karakteri tanıyanların kafasını kurcalayan soru ise bu kişi kötü karakter değil miydi? Bu yazıda Mysterio’nun kim olduğundan, güçlerinden ve Spider-Man Far From Home’daki rolünden bahsedeceğiz.

mysterio ile ilgili görsel sonucu

Quentin Beck, görsel efekt tasarımcısı olarak Hollywood’a atılan, büyük bir isim olmaya çalışan sıradan bir adamdır. İşinde ilerler ve en iyilerden biri olur. Fakat bu ona yetmiyordur? Görsel Efekt Tasarımcılığını ölü bir iş olarak gören Quentin aktör ve hatta yönetmen olmayı dener. Fakat o işlerde becerikli değildir. Bir gün bir arkadaşının ”Ünlü olmak istiyorsan bir süper kahramanı durdurmalısın.” demesiyle Quentin, Mysterio’ya dönüşür. Ve Spider-Man’in en büyük düşmanlarından biri olur. Peki bu karakterin özellikleri ve güçleri neler?

Ä°lgili resim

Mysterio’nun bir gücü yok. Kendisi bizim gibi normal bir insan. Görsel efektler konusunda uzman, ayrıca bir elektronik mühendisi. Yani robotlarla falan arası iyi. Kendisi aynı zamanda hipnoz sanatında üstün. Hipnoz ve görsel efekt kabiliyeti birleşince neler oluyor siz düşünün. Ki kendisi de Spider-Man ile bu yoldan kapışıyor.

Önce onu hipnoz ediyor, ardından yarattığı robotlar ve görsel efekt kabiliyetini kullanarak zaten hipnoz olan Spider-Man’i kötü bir duruma düşürüyor. Bu arada fragmanda büyü yaptığını da gördük. Bence bunu da gene görsel efekt uzmanı olmasıyla açıklayacaklar. Büyü yapan bir Mysterio güzel bir fikir, ama o zaman karakterin fanlarını sinirlendirebilirler. Yapacaklarını düşünmüyorum. Bu kadar şey anlattım fakat büyük ihtimalle kafanızda hala şu soru var: ”İyi de bu adam neden şehre saldıran su canavarını yok etti?”

hydro man ile ilgili görsel sonucu
Filmdeki Su Canavarı Hydro Man’in Çizgi Roman Hali

Bunun için elimizde sadece teoriler var. En büyük teori Mysterio’nun Spider-Man’i böyle yeneceğini savunuyor. Hani geçmişinden bahsederken ünlü olmak için bir kahramanı yenmesi gerektiğine inanıyor demiştim ya, işte o olay. Çizgi romanlardaki gibi onu tuzağa düşürerek değil, önce canavarlar yaratarak, sonra da Spider-Man’i halkın önünde küçük düşürüp canavarları yenerek yapacağı konuşulanlar arasında. Ayrıca tabii ki o canavarlar kendiliğinden oluşmuyorlar. Büyük ihtimalle Mysterio bunları yaptı.

Bir başka teori tüm bunların Mysterio’nun oyunu olduğu yönünde. Yani filmin belli bir kısmından sonrasının aslında onun hipnotize ettiği Peter’ın gördükleri teorisi. Böyle bir şey de mantıklı. Ama riskli bir hamle. Filmin büyük çoğunluğu aslında yaşanmadı gibi bir olayla izleyicilerin karşılarına çıkarlarsa izleyiciler bunu beğenmeyebilir. Ayrıca açıklaması biraz uzun sürebilir, kafa karıştırabilir. Ki Marvel kafa karıştırmayı hiç sevmez.

mysterio spider man far from home ile ilgili görsel sonucu

Son olarak şu canavarlardan bahsedelim. Bence Mysterio tarafından yaratılan bu canavarlar ”Elementals” adıyla geçiyor. Fragmanda 2 büyük Elemental görüyoruz. Hydro Man ve Molten Man. Hydro Man yanlışlıkla Spider-Man’in çarpması sonucu bir deney sırasında suya düşen ve deneyden dolayı su ile birleşen biriyken Molten Man ise radyoaktif bir meteor sonucu derisi tamamen altına dönen bir adam. Gördüğünüz gibi aslında her birinin hikayesi var.

Fakat filmin tüm bu kötüleri anlatmaya zaman ayıracağını düşünmüyorum. O yüzden de bunları Mysterio yarattı diye geçiştirebilirler. Çünkü 3 kötü seri için hiçbir zaman iyi olmadı. Sandman, New Goblin ve Venom sayesinde Spider-Man 3 ile birlikte seri sona erdi. Electro, Green Goblin ve Rhino sayesinde Amazing Spider-Man 2 ile birlikte o seri de sona erdi. 3 kötü hiçbir zaman iyi değildir. Ayrıca yazıyı bitirmeden ufak bir not. Mysterio, Mysterio olmadan önce Tinkerer denilen bir adam için çalışıp Spider-Man’i gözetlemiş. Tinkerer da Homecoming’deki şu adam. Sizce filmde kendisini görür müyüz?

tinkerer spider man homecoming ile ilgili görsel sonucu
Spider-Man Homecoming’deki Tinkerer

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları