Tomb Raider Blu-Ray İncelemesi – 70 TL’ye Değer Mi?

Bluray işine de girdiğime göre, bir eksiğimiz kalmadı. Evet, merhaba tekrardan. Bugün, Bluray incelemelerinin ilk bölümü ile karşınızdayım ve inceleyeceğimiz eser Tomb Raider. Kendisi 12 Haziran’da çıkış yaptı. Asıl incelemeye geçmeden önce biraz işleyişten bahsedeyim. Öncelikle filmden genel olarak bahsedeceğim ki zaten Bluray aldığım filmler hep sinemada gittiklerim olacağı için sizi ana incelemeye de yönlendireceğim. Ama genel olarak film hakkındaki düşüncelerimi de bu yazılarda belirteceğim. Daha detaylı isterseniz film incelemesine de bakabilirsiniz. O kısım bitince ‘’Bonus’’ kısımlar devreye giriyor. Bluray’e özel bonus sahnelerden ve iyi olup olmadıklarından ‘’Spoilersız’’ bahsedeceğim ve en sonunda da fiyatı ile karşılaştırıp son kararımı vereceğim. Bluray incelemeleri bu şekilde yürüyecek. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

tomb raider blu ray 2018 ile ilgili görsel sonucu

Film Nasıl?

Tomb Raider filmi, 2013 ve 2015’te çıkan iki oyunun birleşimi gibi. Mekan ve aksiyon sahneleri olarak 2013’tekine, karakterler ve hikaye olarak da 2015’tekine benziyor. Hikayemiz, Lara’nın bir adaya gitmesi ve orada ‘’Trinity’’ adlı bir örgütle karşılaşmasını anlatıyor kabaca. Hikaye ve karakterler olarak film oldukça sıradan. Kötü de değil, iyi de değil. Oyunculuklar ise karakterden karaktere değişiyor ama en azından başroldeki Alicia Vikander’in çok başarılı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Ama bir aksiyon filminde en önemli şey aksiyon sahneleridir, öyle değil mi? O konuda nasıl? Maalesef biraz vasat. Uçak ve Gemi sahnelerini çıkarırsak ki onlar filmin 10 dakikası anca eder, diğer aksiyonların hepsi ya ortalama, ya da kötü. Film bittiğinde aklınızda kalacak tek şey o gemi ve uçak sahnesi. Bir de belki mezar kısımlarından birkaç şey aklınızda kalır. Maalesef aksiyon sahneleri konusunda bir hayal kırıklığı. Ki aksiyon filmi olduğunu düşünürsek, bu elbetteki kötü bir şey. Toparlamak gerekirse film ortalamanın azıcık üstünde. Ve herhalde 2 kereden sonra pek çekilmez. En azından benim için öyle oldu. Daha fazla detay için şuradan spoilersız incelememi okuyabilirsiniz.

Film Puanı: 6/10

tomb raider behind the scenes ile ilgili görsel sonucu

Bonus’lar Nasıl?

Gelelim Bluray almamızın en önemli sebeplerinden birine. Bonus sahneler. Bu Bluray’de 4 tane farklı bonus sahne var. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Croft Training: Alicia’nın geçtiği zorlukları, yaptığı antrenmaları gösteren, benim ilgimi çok çekmese de gemi ve uçak sahnesine de değindiği için eğlendiğim bir bonus.

Breaking Down the Rapids: Benim en eğlendiğim bonus kesinlikle bu oldu çünkü bol bol kamera arkası, ve neredeyse tamamı uçak sahnesinin yapımı ile ilgili. Kesinlikle bakılmalı.

Tomb Raider Uncovered: Biraz daha genel. Yönetmen, oyuncular, ekip ile ilgili konuşamaları falan içeriyor. Eğlenceli ama çok da önemli gelmedi.

Lara Croft Evolution of an Icon: İzlerken film bonusu mu yoksa oyun bonusu mu izlediğinizi anlamayacaksınız. İlk oyundan, bu filme kadar olan Tomb Raider tarihini ve Lara Croft karakterinin gelişimini anlatan, oldukça hoşuma giden bir bonus. Uçaklı olandan sonra favorim bu.

Bonusların Puanı: 5/10

Yani elimizde 2 iyi, 2 orta sahne var. Ve yaklaşık 30 dakikalık yeni içerik elde etmiş oluyoruz. Peki iyi mi? Yani, sıkılmadım. Ama daha fazla şey olabilir miydi? Bence iki tane daha falan bonus ekleyip 40-45 dakikalık olsaydı çok daha iyi olabilirdi. Yeterli mi? Evet.

 

Son Karar

Ülkemizdeki pahalı Bluray fiyatlarını da düşünürsek 70 TL, bu Bluray’e değer mi? Bence değmez. Film ortalama ve bonuslar da, 70 TL etmez. Zaten 3D Bluray’i sakın almayın. Filmde 3D olacak pek bir şey yok. Gittik IMAX salonda dünyanın parasını verip ailemle izledik ve, 3D hiçbir şey yoktu. Benim tavsiyem eğer alacaksanız 35 TL’lik DVD’yi almanız. İçinde sadece Tomb Raider Uncovered bonusu varmış ama filmin yanındaki patlamış mısır olarak düşünebilirsiniz. Filmi izledikten sonra izlenebilecek 7 dakikalık bir, bonus. Onun dışında maalesef Netflix, Digitürk gibi yerlere çıkmasını bekleyin diyebilirim sadece. Maalesef değmez. Ama Salı günü gelecek olan Bluray incelemesinde, çok büyük bir şey var elimizde. Görüşmek üzere.

Genel Puan: 5.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları