Venom İncelemesi: Hayatımda İzlediğim En İyi Çöp(Spoilersız)

Ben bu filmi bekledim.

venom movie ile ilgili görsel sonucu

Başlamadan önce söylemeliyim ki filmde çok büyük bir potansiyel vardı. Oyuncuların harika, ki filmde de oldukça iyi iş çıkardıklarını görebilirsiniz. Elindeki karakter zaten çok popüler ve herkes filmini istiyordu. Tonla çizgi romanı, tonla farklı içeriği var. Fakat, tüm bunlara rağmen elinizden gelen şey bu muydu? Hikayeden başlayalım. Hikaye tahmin edebileceğiniz gibi çöp. Eddie Brock karakteri ve onun simbiyot ile olan ilişkisi iyi anlatılsa da geri kalan hiçbir şey düzgün değil. Life Foundation, yani o bilimsel kısımlar tam bir facia. Kötü adam Carlton Drake de aynı zamanda Life Foundation ile birlikte yerin dibine giren, saçma ve gereksiz bir karakter. Riz Ahmed yani kötü adamımız Carlton Drake’in oyuncusu elinden gelen her şeyi yapsa da, bir kötü adam olmak için nasıl bir oyunculuk sergilemesi gerektiğini bilse de filmin senaryosu bu yeteneğini göstermesine engel olmuş.

Carlton Drake ile birlikte ona bulaşan simbiyot Riot da kötü yazılmış. Klasik Dünya’yı ele geçirme amacı taşıyan bir kötü Riot. Ki aslında bu filmin bir kötüye ihtiyacı da yok. Bu filmin ana karakteri Venom, ana kötüsünün de Venom olması lazım. Evet, bu filme bir Spider-Man lazım. Ama o kısma sonra geleceğim. Son önemli karakter Anne Weying’den de bahsedelim. Kendisi Eddie’nin sevgilisi ve Michelle Williams tarafından canlandırılmış. Maalesef ki oyuncular birbirlerine uymamış. Ve Michelle Williams da arada kaynamış.

venom michelle williams ile ilgili görsel sonucu

Hikaye ve karakterler çöp dedik ama böyle bir filmde önemli olan bu değil. Biraz da aksiyon sahnelerine bakalım dersek, çöpün başka bir boyutunu görüyoruz. Öncelikle filmin aksiyona girmesi çok uzun sürüyor. Hele film yarıya girdiğinde Venom’u hiç görmemiş olmamız beni çok şaşırttı. Film karakterleri tanıtma kısmını çok uzatmış. İkinci yarıda ilk kez Venom’u gördüğünüzde gözünüze harika geliyor. Aslında zaten öyle. Venom sahneye çıktığında pek bir sorun yok aslında. Fakat filmin iki büyük aksiyon sahnesi çok sıkıntılı. İkisini de fragmanlarda gördük o yüzden söyleyeceğim. İlki motosiklet kovalamacası. Belli ki sahneyi çekememişler, bu yüzden de kamerayı aşırı hareket ettirerek etrafı görmemizi engellemişler. O sahnede kamera öyle bir sallanıyor  ki sanırsınız dans ediyor. Hele o sahnede kamera Eddie’nin yüzünü gösterince, film 1978 yapımı ilk Superman’e bağlıyor. Şimdi düşündüm de ondaki görsel efekt o sahnelerden daha iyi galiba. Arkası bariz yeşil perde ama arkası zaten gözükmüyor. Karakterin yüzü de aşırı aptalca gözüküyor. Böyle bir sahne olabilir mi ya?

İkincisi ise gene fragmanlarda gözüken Riot ve Venom kapışması. Hani şu Riot’ın Venom’un ağzını kopardığı sahne. Orası ayrı bir komedi. Biri siyah, biri gri olduğundan kimin kim olduğu belli olmuyor. Bunun yanına saçma görsel efektleri de koyarsanız sahne aşırı kötü bir hal alıyor. Filmde zaten 3D bir şey yok. Ama bir de ben IMAX 3D’de gidip ekstra para verdim. O kafam var ya o kafam, onunla bir konuşmam gerekli. Şimdi çok küçük Spider-Man kısmından bahsedeyim. Filmi düzeltmek çok basit. Life Foundation, Carlton Drake ve Riot saçmalıklarını bir kere çıkarsınlar. Filmi Aralık’da gelecek Into the Spider-Verse ile aynı evrenin içinde yapsınlar, ve oradaki Miles Morales’i kullansınlar. New York’ta geçsin. Film 120 dakika sürüyor. 20 dakika jenerik ve son sahneler dersek kaldı bize 100 dakika. İlk 30 dakikada Eddie’yi, Anne’i, aralarında ilişkiyi göster. Ardından çizgi romana bağlı bir şekilde Eddie’nin kanser hastası olduğunu bize göster. Bu sırada da simbiyot Dünya’ya düşsün ve Miles ile birleşsin. 30. dakikaya yakın bir zamanda gene çizgi romanlardaki gibi Eddie’nin yazdığı bir şeyin yalan olduğunu Spider-Man kanıtlasın.

spider-man miles morales ile ilgili görsel sonucu

Gene çizgi romanlardaki gibi Eddie işinden atılsın ve Spider-Man’den nefret etsin, Anne ondan ayrılsın. Miles simbiyotun kötü taraflarını fark etsin ve onu çıkarsın. Ondan sonra o simbiyot gidip Eddie ile birleşsin. İlk kısım bitti. İkinci kısım 50 dakika olsun ve burada filmin en iyi yaptığı şeyi görelim. Eddie ve simbiyot ilişkisi. İlk başlarda birbirlerine alışamayacaklar tabii ki. Ama birkaç küçük aksiyon sahnesi, birkaç insan yeme olaylarından sonra yavaş yavaş birbirlerine alışmaya başlasınlar. İsterlerse burada birkaç farklı simbiyot da kullanabilirler. Mesela Venom, Riot ile kapışsın. Veya Scream ile. Ayrıca ara ara Spider-Man’in yaptığı iyilikleri falan görelim. Ardından Eddie de bu iyiliklerden birini görsün ve Miles ile kapışmanın yollarını arasın. İkinci perdenin sonlarına doğru Miles ve Eddie arasında büyük bir dövüş olsun. Sonucunda Eddie kaybetsin ve olay yerinden kaçsın. Geldik üçüncü perdeye. Venom 3 diğer simbiyot tarafından saldırıya uğrasın. Riot, Scream ve bir tane daha bulsunlar artık, ben mi söyleyeyim onu da? Bunlar ekip halinde Venom’a saldırsın ama Venom üçünü de yenip yiyerek daha da güçlensin ve birkaç farklı özellik alsın. Yeni özellikleriyle etrafa korku salarken Miles gelsin ve son savaş başlasın.

Biraz binaların üstünde, biraz New York sokaklarında, biraz havada ağ kapışmalarıyla yapılan bir savaştan sonra Venom en sonunda Spider-Man’i alt etsin ve bir daha yoluna çıkarsa onu öldüreceğini söyleyip bir binadan aşağıya atsın. En sonunda eski Spider-Man filmlerine bir gönderme olarak Venom şehirde biraz ağ ile dolaşabilir. En sonunda da yüksek bir binaya gelsin ve kükrerken bir şimşeğin çarpmasıyla film bitsin. Almak istersen anlaşabiliriz Sony, senin senaryo ekibinden daha yetenekli olduğum kesin bence.

venom ile ilgili görsel sonucu

Film kötü. Hem de çok kötü. Eğer sıfır beklentiyle giderseniz notu 1 puan yukarıda olabilir sizin için ama, senenin en büyük hayal kırıklığı oldu benim için.

Puan: 3/10

 

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları