Venom Kimdir? Düşmanları Kim? Güçleri ve Zayıflıkları Ne? Spider-Man’siz Venom Olur Mu?

Filmine yaklaşık 2 hafta kalan Venom çoğunuzun bildiği bir karakter olabilir. Çünkü kendisinin ilk beyaz perde macerası bu film ile olmayacak. Kendisi Spider-Man 3 filminde de kötü karakter olarak bulunuyordu. Ama, her ne kadar Venom’u ismen biliyor, görünüş olarak falan biliyor olsanız da gerçekten bildiğinize emin misiniz? Gelin birlikte Venom’un kim olduğunu, düşmanlarını, güçlerini ve zayıflıklarını öğrenelim.

venom comics ile ilgili görsel sonucu

Bizim Venom Hangi Venom?

Tarih boyunca tonla Venom oldu. 4 tane Venom çeşidinin yanında Anti Venom, Agent Venom gibi farklı Venom çeşitleri de oldu. Bunlardan en ünlüsü Flash Thompson ve Eddie Brock Venom’u diyebiliriz. Ama bizim filmde göreceğimiz Venom, Eddie Brock. Ayrıca burada Symbiote da önemli. Symbiote dediğimiz şey Venom’a rengini ve görünüşünü veren organizma aslında. Bu organizma yaşamak için bir taşıyıcıya ihtiyaç duyuyor. Onu taşıyan kişiye güçler verirken aynı zamanda da onu daha sinirli, daha kötü ve daha vahşi bir insan da yapıyor. Symbiote’tan 1 tane yok. Veya 2, 3 tane. Yüzlerce, belki binlerce Symbiote var ama hepsi tabii ki evrenin farklı noktalarına gitmiş. Bizim o kısımlarla işimiz yok. Symbiote ile ilgili bilmemiz gereken son şey taşıyıcı değiştirebildikleri. Bir Symbiote, taşıyıcısı onu kendinden uzaklaştırmayı başarırsa, veya ölürse, Symbiote o taşıyıcıdan ayrılıp başka bir taşıyıcıya da geçebilir. Ama yeni geçtiği taşıyıcıya, önceki taşıyıcısından bazı özellikler de verir.

Çok güçlü bir adamdan, güçsüz, zayıf bir adama geçerse geçtiği adam bir anda çok güçlü olabilir. Bu tabii süper kahramanlarda da geçerli. Diyelim ki Symbiote, Wolverine’e bulaştı. Sonra Symbiote gidip normal bir adama bulaştı. O adam Wolverine gibi hızlı iyileşmeye başlayabilir.

eddie brock origin ile ilgili görsel sonucu

Eddie Brock’un Geçmişi

Eddie’nin çocukluk dönemleri oldukça sıkıntılı. Kendisi San Francisco’da büyümüş bir çocuk. Babası, kendisini doğururken annesi öldüğü için Eddie’yi suçluyor. Bu yüzden de Eddie sürekli babasının güvenini kazanmaya çalışıyor. Babasının ona davranışları yüzünden arkadaş ilişkilerinde de çok iyi değil. Biriyle arkadaş olmak için onun eşyasını çalıp, sonra da bulduğunu iddia ederek çocukları kandırdığı bile oluyor. Gene çocukken geçirdiği bir araba kazasının sonucunda babası, bankadaki tüm parasını hastane masraflarına verince araları iyice açılıyor.

Ergenlik dönemine geldiğinde Eddie, Empire State Üniversitesi’nin gazetecilik programına katıldı ve kendini göstererek tam anlamıyla gazetecilik okumaya başladı. Bu sırada Anne Weying adlı hukuk okuyan bir kıza da aşık oldu. Ki kendisi filmde Michelle Williams tarafından canlandırılıyor. Ayrıca söylemedim ama Eddie Brock da Tom Hardy tarafından canlandırılıyor. Konumuza dönelim. Üniversite bittikten sonra Anne ile evlenip New York’a yerleşen ve Daily Globe gazetesinde çalışan Eddie, başına geleceklerden habersizdi.

Kanser hastası olduğunu öğrenen Eddie son bir büyük haber yayınlayıp hayatının son aylarını karısıyla geçirmek istiyordu. Bir seri katili takip eden Eddie, polislerin ve editörünün zorlamasıyla katilin kimliğini ortaya koyan bir haber yaptı. Gerçekten katilin o kişi olduğunu mu düşünüyordu, tartışılır ama haberi yapmıştı ve gazetenin stokları neredeyse her yerde bitmişti. Fakat aynı gün Spider-Man seri katilin gerçek kimliğini buldu ve Eddie Brock’un hayatı yok oldu.

spider-man black suit comics ile ilgili görsel sonucu

Herkes onunla dalga geçti, işsiz kaldı. Bunların ardından Anne onu terk ederken babası da onu evlatlıktan reddetti. Suçsuz bir adamı seri katil göstermişti. En azından herkes böyle düşünüyordu. Fakat Eddie, burada Spider-Man’i suçluyordu ve ondan nefret ediyordu. Bir gün intihar etmeye karar verdi ve bunu yapmadan dua etmek için kiliseye gitti. Symbiote bu sıralarda Spider-Man’e yapışmıştı. İlk başta kendisine hoş gelen Peter, Symbiote ile yaşıyordu ama insanlara kötü davranmaya, suçluları durdururken daha vahşi hareketler sergilediğini fark etmeye başlayınca Symbiote’u çıkardı. Symbiote yüksek sese dayanamadığı için kilise çanına kendini vura vura çıkardığı Symbiote ise o sırada dua etmekte olan Eddie’nin üzerine düştü, ve Symbiote ile Eddie birleşerek Venom’u oluşturdular.

Bu olaylardan sonrası da tabii ki var. Ama onların çoğu kafa karıştıran çizgi roman zımbırtıları olduğundan buraya kadar bahsetmek yeterli. Şimdi yavaştan güçleri kısmına geçelim.

 

Güçleri

Süper İnsan Özellikleri: Süper insan özellikleri dediğimiz şey aslında daha hızlı koşma, daha güçlü vurma, daha üstün refleksler falan filan. Burada bahsedilmesi gereken önemli bir şey yok. Küçük bir not olarak filmde görür müyüz bilmem ama hızlı iyileşebiliyor, aynı zamanda da akıl okuyan karakterlere karşı dayanıklılığı var. Kendisinin aklını okuyamıyorsunuz.

Spider-Man’den Geçenler: Şimdi burası filmde biraz sorun olacak ama ona filmden bahsettiğim kısımda geleceğim, şimdilik geçiyorum. Eddie’den önceki taşıyıcı Peter Parker, yani Spider-Man olduğu için Spider-Man’in özellikleri yazının öncesinde bahsettiğim gibi Eddie’ye de geçti. Duvarda yürüme, örümcek hisleri ve tabii ki ağ atma.

Ä°lgili resim

Diğerleri: Birkaç tane daha özellik kaldı. Onları da hızlıca saymak istiyorum. Kendisi görünmez olabiliyor, gece görüşü var(nasıl olduğunu sormayın çünkü ben de bilmiyorum), görünüş değiştirebiliyor ve bir de kanatları var. Kanatları göreceğimizi sanmam. Görünmezlik de ilk film için biraz fazla. Gece görüşün üzerinde belki durabilirler, onu bilmiyorum. Görünüş değiştirme derken de Eddie’nin kolları uzayabiliyor, kolu kalkana falan dönüşebiliyor vs. bu tarz şeylerden bahsediyorum.

venom wings ile ilgili görsel sonucu

İnsan Özellikleri: Gelelim Eddie’nin özelliklerine. Tahmin edebileceğiniz gibi çok yok zaten. Öncelikle gazeteci olduğu için izleri takip etme, ipucu bulma konularında usta kendisi. Kendisinden kaçmak çok kolay değil. Ayrıca kendisinin yakın dövüşle de bir geçmişi var. Profesyonel olduğunu söyleyemeyiz ama kendini savunmasını iyi beceriyor.

Zayıflıkları: Güçlerinden bahsettik, film kısmına geçmeden bir de zayıflıklarından bahsedelim. Kendisinin 4 zayıflığı var. İlki akıl sağlığı konusunda. Zaten tonla olaydan sonra intihar etmeyi düşünen Eddie bir de Symbiote ile birleşince akıl sağlığını kaybediyor. O yüzden bazen savaşın veya kaçışın falan ortasında bir anda kafasının acıdığını söyleyip kontrolü kaybedebilir. Zaten dengesiz olan aklı bir de Symbiote ile birleşince bazen tüm bu olanları kaldıramayıp kısa süreli sorunlara yol açabiliyor. Ardından filmde kesinlikle görmeyeceğimiz bir Symbiote tanrısı var. Direk geçiyorum, bence çok saçma bir hikaye zaten. Son olarak ateş ve yüksek sese karşı zayıflıkları var ki onu yenmenin en kolay yolu da bu ikisini kullanmak.

venom carlton drake ile ilgili görsel sonucu

Filmdeki Düşmanları Kimler, Spider-Man Nerede?

Son olarak gelelim film kısmına. Film ülkemizde Dünya ile aynı anda 5 Ekim 2018’de sinemalarda olacak. Gitmeyi düşündüğümden incelemesini büyük ihtimalle göreceksiniz. Fakat filmle ilgili birkaç küçük sorun var, hemen onlardan bahsedelim. Öncelikle geçmişinde gördüğünüz gibi Venom’u yaratan şey Spider-Man. Spider-Man olmazsa Venom da olamaz. Fakat bu filmde bildiğimiz kadarıyla Spider-Man yok. Küçük bir sahnede gözükeceği tahmin ediliyor ama sadece o kadar. Hele Infinity War’daki olayları da gördükten sonra Spider-Man’de de bir ara Symbiote vardı demek garip kaçar. Peki nasıl olacak?

Filmde Life Foundation adlı bir şirket var ve bu şirketin başındaki Carlton Drake, Symbiote’ları bulup onlar üzerinde deney yapmaya başlıyor. Bildiğimiz kadarıyla Eddie, buradaki şeyleri araştırırken Carlton ve ekibi onu yakalayıp Symbiote’u bir de onun üzerinde deneyecek ve Venom böyle ortaya çıkacak. Spider-Man hikayesi kadar havalı değil ama yapacak bir şey yok.

venom movie eddie brock 2018 ile ilgili görsel sonucu

Filmde Eddie gene bir gazeteci. Daily Globe için mi çalışıyor bilmiyorum ama sanırım öyle. Filmde Anne karakteri de dediğim gibi var ve film San Francisco’da geçiyor. Ama Eddie’nin babası filmde olacak mı bilmiyoruz. Son olarak az önce ”Symbiote’ları bulup” demiştim, ona geleyim. Symbiote’lar dediğim gibi çok fazla. Hatta Symbiote’lar yumurta bırakıp daha da fazla Symbiote oluşturabiliyorlar. Filmde de yumurta olayı bildiğimiz kadarıyla yok ama farklı Symbiote’lar var. Fragmanlarda zaten görüyoruz. Peki filmin kötüleri kim?

venom movie riot ile ilgili görsel sonucu

Baş kötü şimdilik fragmandan gözüktüğü kadarıyla Riot. Kendisi gri bir Symbiote ve Carlton Drake ile birleşmiş.  Yukarıda resmi var zaten. Kendisi şimdilik baş kötü gibi dursa da film sürpriz yapmaya müsait gibi, bilmedim.

venom movie scream ile ilgili görsel sonucu

Bu yukarıdaki ablamız Scream. Kendisi çizgi romanlarda sarı olsa da fragmanda siyah bir kol gördük. Tasarım değişmiş olabilir ama Scream olduğunu biliyoruz.

venom movie yellow symbiote ile ilgili görsel sonucu

Bu yukarıda gördüğünüz ise daha kimseye bulaşmamış bir Symbiote. Scream bu olabilir diyebilirsiniz ama hayır, bu Phage. Phage de Scream gibi sarı bir Symbiote. Turuncu olduğu da oluyordu arada ama sarı renk bence daha iyi. Turuncu bu filmin renk paletine pek uyuyor gibi değil çünkü film karanlık. O yüzden koyu bir sarı daha güzel gözükür diye düşünüyorum. Neyse, dediğim gibi bu da Phage.

venom movie blue symbiote ile ilgili görsel sonucu

Son olarak bir de Toxin var. Toxin aslında kırmızı renkli. Ama söylentilere göre o symbiote’un arkasında duran adam var ya. Fragmanda onunla birleşiyor zaten. O karakterin Patrick  Mulligan olduğu söyleniyor. Kendisi bir polis, ve Toxin de aslında Venom symbiote’unun torunu. Biraz karışık geldiğini biliyorum ama sakin olun, halledeceğim. Yumurta olayı dedim ya, Venom Symbiote’u yumurta bırakıp Carnage’ı doğuruyordu. Carnage Symbiote’u da yumurta bırakıp Toxin’i doğuruyordu. Filmde böyle olacak mı bilmiyorum, filmde Toxin olacak mı o da belli değil. Bu sadece bir söylenti ama umarım olmaz çünkü hem yumurta olayına girmek için erken, hem de yumurta olayı olmazsa bence olmaz. Zaten Spider-Man falan yok hikayeyi daha fazla değiştirmeyin.

venom movie subjects ile ilgili görsel sonucu

Bir de bu amca var. Şimdi bunlar bir Symbiote ekibi. Riot, Scream, Phage falan. 5 kişilik bir ekip oldukları için 5 kişi olması lazım. Bu amcanın da 5. olduğu düşünülüyor. Ne kadar doğru, filmde göreceğiz.

Yukarıda fragman var, daha net görmek isterseniz Symbiote’ları çünkü artık gördüğünüz şeylerin ne olduğunu biliyorsunuz diye tahmin ediyorum. O kadar anlattım. Tabii her şeyi de bilmiyoruz ama bilmemize de gerek yok. Onlar filme kalsın. Eğlenelim biraz. Filme gidecek misiniz? Bu yazının yararı oldu mu? Yorumlarınızı bekliyorum. Yazmak isterseniz ben her zaman buradayım. Vizyon tarihi yaklaştıkça da daha fazla konuşacağız zaten. Venom büyük bir film. Şimdilik görüşmek üzere.

 

 

 

Venom Kimdir? Düşmanları Kim? Güçleri ve Zayıflıkları Ne? Spider-Man’siz Venom Olur Mu? için 1 yanıt

  Bir cevap yazın

  Araç çubuğuna atla
  Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
  Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
  Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları