Yeni Assassin’s Creed Mi? – Tomb Raider 2. Fragman Değerlendirmesi(Film)

2. fragmanın bugün yayınlanacağından zaten bahsetmiştim. Ve fragman çıkar çıkmaz da söz verdiğim gibi değerlendirmesiyle karşınızdayım.

Öncelikle, filmin ilk fragmanı beklentilerin maalesef çok altındaydı. Sanki fanların yaptığı bir filmmiş gibi gelmişti insanlara. Ki bana da öyle geldi. Zaten fotoğraflardan beri öyle geliyor. Ama bu fragman, beklentilerimi biraz daha yükseltmeyi başardı. Neyse, fragmana geçeyim. Fragman, Lara’nın küçüklüğünü göstererek başlıyor. Ardından gülme krizine girdiğim bir yumruk sahnesiyle devam ediyor ve harbiden, o sahnede bir sorun var. Yavaşlatarak izlerseniz tam olarak Lara’nın yüzüne değil, bize göre biraz daha sağına geldiğini görebilirsiniz.

Sonra Lara’yı şehirde bisiklet sürerken görüyoruz ki bu kısımların filmin başında, oldukça kısa bir süreliğine olacağını düşünüyorum. Ardından gemiye geliyoruz ve burada yapılan güzel bir şeyden bahsetmek istiyorum. Trinity örgütü ve babasının araştırdığı şeyi bulması, Rise of the Tomb Raider oyunundaki konuydu. Adaya gitmesi, gemi sahnesi, uçak sahnesi ise 2013’teki Tomb Raider sahneleriydi. Yani hikaye olarak 2015’teki oyunu, mekan olarak 2013’teki konuyu, farklı karakterlerle birlikte anlatmışlar ve ilk bakışta bu gerçekten de hiç kötü bir fikir değil.

İlk fragmanda da gördüğümüz gemi sahnesini görüyoruz ki artık zaten büyük ihtimalle o gemi sahnesinin her şeyini gördük çünkü oyunda sadece ara sahneydi ve 3,4 dakikalık bir şeydi. Fragmanda böyle abartıyorlar ama filmde 2 dakikalık bir sahne olur büyük ihtimalle. Sonra adayı, ve ana kötü olduğunu düşündüğüm karakteri görüyoruz. Sonra tahminen uçak sahnesinde Lara’nın uçağın içine girdikten sonraki kısmı görüyoruz. Ki bu uçak sahnesini de daha fazla göstermeyin artık. Sonra da bu adamın, Lara’nın babasını bildiğini öğreniyoruz. Ki o adam, 2013’teki oyundaki şu adammış:

Sonra büyük ihtimalle Lara’nın adaya gitmeye karar verdiği sahneyi görüyoruz ve Trinity olayları başlıyor. Ardından aksiyon başlıyor ve kütükten düşme sahnesinin devamında uçak sahnesinin olduğunu görüyoruz. Sevgili film yapımcıları, acaba bu kadar şey göstermeseniz mi? Filmin tüm aksiyon sahnelerini gördük zaten bu ne? Sonra ya sonlarda, ya da ortalarda olacağını düşündüğüm kısımları görüyoruz. Büyük bir tapınağa giriyorlar ve orada bir mezar açıyorlar. Tahminimce sonlarda doğaüstü olaylara gidebilirler(2013’teki oyunda vardı çünkü) ve bu yüzden son kısımları pek göstermiyorlar, ayrıca bu tapınak, 2015’teki oyunun başındaki yere çok benziyor, hadi bu filmde Lara’nın modern hayatı, gemi sahnesi falan da olacağından, ortalarında gözükür diye düşünüyorum.

Mezarın içinden ne çıktığını görmüyoruz ki bu da önemli bir şey olabilir diye düşündürmüyor değil. Ama o kısımları çok kurcalamak istemiyorum ki hem kendim, hem de sizin izlerken alacağınız zevki bölmeyeyim. Yoksa tahmin yapmak bedava, sabaha kadar konuşabilirim. Sonra şu balta ile bir adama dalışını görüyoruz ama gördüğüm kadarıyla ne adam çok fazla çığlık atıyor, ne de kan çıkıyor. Şiddet dozu 2013’teki oyunda aşırı yüksekken, filmde oldukça düşürülmüş. Nedeni 12-18 yaş arası kitleyi de çekmek olabilir ama en azından azıcık kan çıkaydı bu ne böyle Avengers gibi.

Sonra biraz da oklu aksiyon sahnesi görüyoruz. Gene kan yok ve adamların tepkileri sadece:

-Iııııh.

-Aaaah’tan ibaret. Onlarda tahmin edebileceğiniz gibi çığlık falan değil. Böyle de insanların acı çekmesinden zevk alan psikopat birine benziyor olabilirim ama öyle olmadığımı biliyorsunuz. Değil mi? Biraz daha yakın dövüş sonrasında uçak sahnesinin sonunu da görüyoruz ki ben burada oyunu oynamış, devamında ne olacağını bilen biri olarak o saniyede devamı nasıl olacak acaba merak ettim dedim ve gösterdiler. Şaka mısınız sevgili film yapımcıları. Adamlara fragman yapmayı öğretmek lazım galiba. Tabii bilemiyoruz, ellerinde çok daha güzel aksiyon sahneleri olabilir ama, eğer varsa onlardan da azıcık göster ki bunları gösteriyorlar, ama yedekte çok daha güzelleri de var diyebilelim.

Sonra Lara Croft’un büyük ihtimalle filmdeki en büyük arkadaşı olacak adamın aksiyona girdiğini görüyoruz ki kendisinin ismi yaptığım araştırmalara göre Lu Ren. Ardından Mathias ile bakışmalarını görüyoruz ve o tapınak-mezar kısmına geri dönüyoruz. Elbette önceden de gördüğümüz gibi işler ters gidiyor ve Lara, nedense oradan kaçmaya çalışıyor. Ben sadece bir, iki adamı öldürüp kaçar diye düşünmüştüm ama belli ki kısa da olsa Mathias ile de kapışacaklar. Ayrıca orada mezarın açık olup olmadığı tam gözükmüyor ama önceden açıldığını görüyorduk, ayrıca fragmanın daha öncesinde gördüğümüz mezarın açıldığı sahnede soldakinin Lara olduğunu düşünürsek Lara bir çatışma çıkardıktan sonra onun adamlarından biriyle mezarı açamaz. Yani mezarın içindeki şey yüzünden kargaşa çıkarmış olabilir.

Sonra hızlıca birkaç sahne daha görüp en sonunda tapınağa giriş kısmını görüyoruz ve Lara son bir atlama daha yapıp cevabını gözümüz kapalı bildiğimiz acaba düşüp ölecek mi sorusuyla fragmanı sonlandırıyor. O son sahne, normalde 2013’teki oyunun başında var ama o sahnenin oyundaki öncesi acayip vahşi bir sahne ve bu filmde kesinlikle görmeyeceğimiz bir sahne. Etraftaki dekor da bana tapınağınkini anımsattığı için Lara, çatışma çıkarıp kaçarken o atlamayı yapmış olabilir. Tabii adamlar peşinden gelmez mi sorusu var ama belki de tapınağı patlatacak. Bu yüzden de herkes canını kurtarmaya çalışacak.

Bol bol teori ürettiğim bir yazının sonuna geldik. Kendi teorilerinizi ve benim teorilerim hakkındaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz, eğer siteyi takip eden biriyseniz zaten biliyorsunuz. Yeniyseniz de, artık öğrendiniz. Ayrıca bunların hepsinin teori olduğunu bir daha hatırlatmak istiyorum. Belki hepsi doğru çıkar, belki hiçbiri doğru çıkmaz, onları anca film çıktığında, ve izlediğimizde öğrenebileceğiz. Fragmanı, ilk fragmandan kesinlikle daha çok beğendim. Umarım AC filmi gibi değil de, biraz daha derli toplu, ortalama bir aksiyon filmi olur. İyi bile demedim bak, ortalama dedim. Çok mu zor bunu yapmak

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları