2017 Oyun, Film ve Diziler Açısından Nasıl Geçti?(Ocak-Şubat)

Öncelikle bu yaptığım yazının bir yandan da 2017’de En Sevdiğim Oyunlar ve 2018’de En Çok Beklediğim Oyunlar yazısının temeli olduğunu söyleyebilirim. Bu iki yazı hakkında her şeyi anlamak için 2017’nin hem benim, hem de genel anlamda nasıl geçtiğine bakmak gerekiyor. Bugün de Ocak ve Şubat aylarına bakıyoruz. Ve son olarak film ve dizi kısımlarında oyun dünyasıyla da ilişkisi olan, ya da çok popüler olan şeylerden bahsedeceğim. Şimdi başlayalım.

20 Ocak – Gravity Rush 2(Oyun)

Gravity Rush 2 belki ülkemizde çok bilinmeyen bir oyun. Açıkçası ben de oyunu oynamadım ama oyunun temel mekaniği acayip hoş. Oyundaki ana karakterimiz, uçabiliyor. Nasıl olduğunu tam hatırlamıyorum. Yer çekimiyle ilgili bir şeylerdi ama istediğiniz yere uçup istediğiniz şeyi bir yerlere fırlatabiliyordunuz. Oyun 80 ortalamaya sahip. Ben sadece demosunu oynadım, ve açıkçası görevler sıkıcı olsa da mekanik olarak çok eğlenceli gözüküyordu.

24 Ocak – Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue(Oyun)

Kingdom Hearts ile de çok ilişkim yok. Zaten kendisinden çok küçük bahsedeceğim. Oyun Disney ve Final Fantasy evrenini birleştiriyor ve HD isminden anlayabileceğiniz gibi bu bir Remastered paket. İçinde yeni bir oyun da var. Ama aslında bir Remastered paket. Ortalaması 76.

24 Ocak – Resident Evil 7(Oyun)

Resident Evil serisinin çok büyük bir hayranı değilim ama severim. 6’yı bile seviyorum. Ve 7. oyun ilk duyurulduğunda beni çok heyecanlandırdı. Serinin Outlast çakması, ana Resident Evil duygusuyla alakası olmayan bir oyun olacağını düşünüyordum. FPS kamera açısı en büyük sebeplerden biriydi. Ve oyun çıktığında da düşüncelerim değişmedi. Resident Evil duygusuna 5 ve 6’dan daha yakın ama hala tam olarak değil. Bir kere o kamera açısı TPS olmalı bence. Ama kötü bir oyun mu? Hayır değil. Bana hitap etmiyor. O yüzden oyunun tamamını izledim.(Sadece ana hikayeyle bağı olup olmadığından. Bir de çok beğenildi.) Ve dediğim gibi, kötü bir oyun değil. Ama bana hitap etmiyor. Ortalama PC için 83, PS4 ve Xbox One için 86.

24 Ocak – Yakuza Zero(Oyun)

Yakuza serisi ile de pek fazla ilişkim yok. İngilizcem oyuna yetseydi eminim çok zevk alırdım çünkü oyundan çok ara sahne ve konuşma var gibi duruyor. Fakat gördüğüm kadarıyla oyun olumlu yorumlar aldı. Ortalama 85.

27 Ocak – Resident Evil: The Final Chapter(Film)

Resident Evil film serisini ben sevdiğimi zannederdim. Ama 2. filmden sonrasını tekrar izleyemedim. Neyse bu çok önemli değil. Konumuz 6. film yani Final Chapter. Kendisinden şu yazıda zaten bahsetmiştim. Ama kısaca özet geçmek gerekirse yetersiz aksiyon ve ruhsuz karakterler sebebiyle filmi beğenmedim. Sıkıcı bir film değildi. Ama iyi veya izlenmesi gereken bir film değil. Umarım artık seriyi yeniden başlatırlar ve çok daha düzgün bir hikaye ile önümüze sunarlar. Oyun dünyasında yeni bir başlangıç yaptınız. Neden film dünyasında da yapmayasınız ki?

7 Şubat – Nioh(Oyun)

Demosunu oynadığımda zorluktan kendimi parçalamak istediğim Nioh da bu senenin beğenilen oyunlarından. Oynadım, bu yüzden yorum yapmayacağım. Ama tek bildiğim şey oyunun zor olduğu. Neyse, geçen ay oyun PC’ye de çıktı. Kasım ayına geldiğimizde bir daha bahsetmeyeceğim. Ortalama PS4 için 88, PC için 82.

10 Şubat – Lego Batman Filmi(Film)

Çok güzel espriler, verilmek istenen çok güzel bir duygu ve daha birçok olumlu özelliği ile Lego Batman filmi yılın en beğendiğim animasyonu olmaya aday. Filmde gerçekten çok eğlendim. Hatta bence Lego filminden bile daha iyiydi. Lego Filmi kötü değildi ama benim üzerimde insanların söylediği gibi bir etki bırakmadı. Ama Lego Batman Filmi, benim için çok ayrı bir film oldu.

10 Şubat – John Wick Chapter 2(Film)

İlk film çok beğenildiği ve bilindiği için John Wick Chapter 2’yi de listeye aldım. Filmi beğenmedim. Çünkü güzel aksiyon sahnelerine sahip olmasına rağmen senaryo konusunda çuvallamıştı. Daha iyi bir film olmasını isterdim, ama maalesef olmamış.

14 Şubat – For Honor(Oyun)

Bir ara oyun hafta sonu için bedava yapılmıştı. Ben de indirip, senaryo modunu bitirmiş ve Multiplayer’da da 3,4 saat vakit geçirmiştim. Hikaye modu tam beklediğim gibi kötüydü ve umursanmamıştı. Ama Multiplayer’ı ve mekanikleri oldukça hoşuma gitti. Bir ara alayım mı diye de düşünmedim değil. Ama sonra vaz geçtim. Ortalaması PC için 76, PS4 için 78 ve Xbox One için 79.

14 Şubat – Sniper Elite 4(Oyun)

Oyunu oynamadım. Çıktığı zaman da çok duymadım. Fakat çıkışından belli bir süre geçtikten sonra indirim videolarında sürekli görmeye başladım. Şu anda oynamayı düşünüyorum. Ve bir ara oynayacağım. Ama şu En Sevdiğim Oyunlar listesine yetişir mi, işte ondan emin değilim. Ortalama PS4 için 77, PC için 78 ve Xbox One için 81.

21 Şubat – Halo Wars 2(Oyun)

Halo, pek de yakın olduğum bir seri değil. Hiçbir oyununu oynamadım. Creative Assembly ise yakın olduğum bir firma değil. Total War serisini oynamayı denedim ama beceremedim. Strateji türü ise hiç ama hiç becerebildiğim bir tür değil. Halo Wars 2’yi de oynamadım, oynamayı düşünmüyorum, ve açıkçası umurumda da değil. Ortalama PC için 70, Xbox One için 79.

24 Şubat – Hollow Knight(Oyun)

Indie oyunlarla çok aram yok. Ama bu gidişle olacak gibi gözüküyor. Bu Hollow Knight denilen oyunu da çıktığı zaman çok duymadım. Çıkışından 3,4 ay sonra ise aniden her yerde görmeye başladım. Sever miyim sevmez miyim emin değilim. Bakmak istiyor muyum, neden olmasın? Ortalama 86. Oyun bir Metroidvania oyunu.

28 Şubat – Horizon Zero Dawn(Oyun)

PS4 Exclusive’leri genellikle başarılı oyunlar. Horizon da kesinlikle bu oyunlardan biri. En azından söylenenlere göre. Evet, oyunu hala oynamadım. Kesinlikle oynamayı düşündüğüm bir oyun ama Black Friday indiriminde istediğim kadar indirime girmediği için almadım. İnternette ucuz olduğunu biliyorum ama PS4 Bundle’larının içinden çıkan kutuyu istemiyorum. Şu an devam eden Aralık indirimlerinde güzel bir fırsat olursa alabilirim. Ama onun dışında, biraz daha bekleyebilir. Oyun bir TPS, Aksiyon RPG. Ortalama 89.

Mart ve Nisan ayları ile bu Pazar devam edeceğiz.

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları