Playlink Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Oyunlarda Kullanılır?

Son zamanlarda özellikle Playstation Türkiye sağ olsun Playlink’i her yerde görüyorum. Peki tam olarak nedir bu Playlink? Nasıl kullanılır, ve nerelerde kullanılır? İşte bu yazıda, Playstation’ın Playlink sistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlere anlatacağım. Ve, bugün saat 21:00’da Horizon: Zero Dawn incelemesi gelecek. Hadi başlayalım.

Nintendo, Wii U ile hem Casual yani basit, hem de Hardcore, yani ağır oyuncuları kendinden uzaklaştırmıştı. Xbox One ise söylediği her şeyle batıyordu. İşte bu dönemde Sony, hem Nintendo hem de Xbox ile alay ederek, PS4’ü tam böyle bir dönemde çıkardı ve oyuncuların PS4’e saldırmasını izledi. Hem Casual, hem de Hardcore oyuncular akın akın PS4’e koşuyorlardı. Gerçi Casual kitle hala o kadar fazla değildi ama eğer konsol sahibi olmak istiyorlarsa onların tercihi de PS4 oluyordu çünkü Wii U’yu anlamamışlardı ve herkes Xbox ile dalga geçiyordu.

Ama Switch’in duyurusu ile beraber Nintendo, Casual kitleleri kendine geri çekti. Zaten duyuru videosu ile insanların ilgisini çekmişti, çıkışında da Zelda gibi bir oyunla çıkınca Casual oyuncuların hepsi Switch’e koştu. Sony, yeni bir konsol yapıp piyasaya sürmenin kendisine zarar vereceğini biliyordu. Bu yüzden de Casual kitleyi çekmek için başka bir yöntem bulmalıydı. Ve işte karşınızda, Playlink! Yani aslında Playlink’in tüm amacı, Casual dediğimiz, genelde mobil oyunculardan oluşan kitleyi de PS4’e çekmek. Playlink’i kullanmak için gereken 3 şey var. Elbette ki bir PS4, Playlink destekleyen bir oyun, ve internete bağlanabilen bir mobil telefon. Eğer tüm bunlar sizde varsa, telefonunuzun mağazasından oyununuzun adını girip, uygulamasını indirip, oynamaya başlayabilirsiniz.

Playlink, aslında kontrolcü yerine mobil telefon veya tabletinizi kullanmanızı sağlıyor. Böylece kontrolcüde zorlanan o kitleyi içine çekiyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi telefonunuzla Call of Duty veya Battlefield oynayamayacağınız için daha çok parti oyunlarına destek veriyor. Playlink’in ne olduğunu anladık. Nasıl kullanıldığını da anladık. Peki ya oyunlar? Şu an Playlink’in desteklediği 5 adet oyun çıkmış bulunmakta. Bir tanesini de ön siparişle alabilirsiniz. Ama ben o ön sipariş oyununa girmeyeceğim. Bu 5 çıkmış oyundan bahsedeceğim. Ve çıkış tarihine göre gideceğim. İlk oyun That’s You.

Kendisi şu anda PS Plus sahiplerine bedava ve gene kendisi, Playlink’in ilk oyunu. Ve açık konuşayım, oyun çok kötü bir Playlink başlangıcı oldu diyebilirim. Ya da çok kötü demeyelim ama, çok çok daha iyi bir başlangıç yapılabilirdi. Ama çıkışından itibaren bedava verilmesi olumlu bir şey. Evet, oyun bayadır PS Plus sahiplerine bedava, fakat sanırım artık bu ayın sonunda bitecek. Oyunu oynadım ve açıkçası oyun çok basit bir parti oyunu. Bazen fotoğraf çekmeniz gerek, bazen tahmin yapmanız gerek falan ama 2. oynayıştan sonra sıkan bir oyun. Aşırı basit bir parti oyunu.

Bu arada oyun sadece Dijital olarak da satılmıyor. Benim Gittigidiyor, Hepsiburada gibi siteler dışında en ucuza gördüğüm yer 76 TL ile Media Markt oldu. Ki korkunç bir fiyat. Merak ediyorsanız gidin ve PS Plus’ın 14 günlük denemesini kullanın. Eğer daha önce kullandıysanız, ama gerçekten çok merak ediyorsanız da gidip 1 aylık PS Plus üyeliği alın. Üyeliğiniz bitince oyunu bir daha oynayamayacaksınız evet, ama dediğim gibi, 2. oynamadan sonra sıkılacaksınız. Bunu geçelim. Diğer oyun Singstar. Kendisi aslında çok uzun süredir olan bir oyun. Fakat kendisine de Playlink desteği geldi. Bir mikrofonla şarkı söylediğiniz oyun, artık mikrofon yerine telefonunuza indireceğiniz uygulama ile de söylenebiliyor. Oyun bedava ve içinde 519 tane şarkı var.

Ama, bildiğim kadarıyla her şarkı kapalı ve bir şarkıyı açmak için 4 TL vermeniz gerekiyor. Paranızı çöpe atmak istiyorsanız bu oyunun da kutulu sürümü var ve kendisi 30 şarkı ile birlikte geliyor ama kendisi zaten yok. Tabii Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi siteleri saymıyorum. Gidip onlara da bakabilirsiniz. O size kalmış. Gelelim işlerin biraz daha karıştığı yere. Sonraki oyun, Planet of the Apes: Last Frontier. Playlink’in zorunlu olduğu oyunları anladık. That’s You’da da, Singstar’da da Playlink zorunluydu. Singstar’da pek değil ama anladınız. Fakat bu oyunda, Playlink zorunlu değil.

Oyun hikaye ağırlıklı bir oyun ve tahmin edebileceğiniz gibi Planet of the Apes evreninde geçiyor. Şu anda 60 TL’den satılıyor. Oyun bildiğim kadarıyla 3-4 saat sürüyor. Ve dediğim gibi, oyunu oynamak için Playlink’e gerek yok. Ama eğer arkadaşlarınızla oynamak isterseniz veya tek başınıza oynamak isterseniz ama kontrolcüde çok iyi değilseniz, hemen bedava olan Playlink uygulamasını telefonunuza indirerek oynayabilirsiniz. Bu arada elbette ki tüm Playlink telefon uygulamaları herhangi bir ek ücret istemiyor. Neyse konumuza dönelim. Şimdi bu oyun, PS4’e özel bir oyun değil. Daha çıkmadı ama PC ve Xbox One’a da gelecek. Yani bu da demek oluyor ki, 3. parti oyunlar da Playlink desteğine sahip olabilecek ki işte bu güzel bir haber. İlla Sony’nin özel stüdyolarının oyun yapmasını beklemek zorunda değilsiniz.

Oyunu oynamadım ama indirimdeyken almayı düşünüyorum. Ayrıca daha filmleri de izlemedim. Hem onları izleyeyim, hem oyun 30 TL’ye veya 40 TL’ye düşsün, işte o zaman alıp denemek istiyorum. Sonraki oyun, Hidden Agenda. Normalde kendisi 60 TL, ama şu an indirimde ve 40 TL’ye düşmüş. Bu oyunu aldım. Çünkü hem ailemle oynayabilirim, hem de eğer isterlerse hafta sonu akrabalarımız gelecek. 4 kişi daha. Onlardan isteyenleri alıp 5,6 kişilik bir grupla oynayabiliriz. Belki 4 de olabilir. Veya belki 7 kişinin 7’si de katılır. Kim bilir? Tabii o durumda iki kişinin, birlikte seçim yapması gerekecek çünkü maksimum 6 kişi girebiliyor. Aman neyse, bundan size ne? Sonuçta değerlendirmesini yaptığımda bunlardan bol bol bahsederim.

Oyun gene Planet of the Apes gibi hikaye odaklı bir oyun. Ama o Türkçe değildi, bu Türkçe. Bu arada evet. Saydığım oyunların hepsi Türkçe. Planet of the Apes hariç. Ve Hidden Agenda hariç hepsi Türkçe Dublajlı. Hidden Agenda altyazılı.(Singstar da var ama o sayılmaz) Oyunu Until Dawn’ı yapan Supermassive Games yapıyor ki bir videosuna bakarsanız anlarsınız. Bu oyunda 2-3 saatlik bir oyun. Playlink’i merak ediyorsanız bence bu oyundan başlayabilirsiniz. That’s You’yu boşverin. Ayrıca Hidden Agenda’da 90 Tl’ye kutulu olarak satılıyor ama tekrar hatırlatıyorum, şu anda dijitalde 40 TL. Alacaksanız kaçırmayın. İndirim baya uzun süredir devam ediyordu, bugün son gün. Ya bugün ya yarın. Ve şimdi son oyun, Knowledge is Power.

Bu oyunda da Türkçe Dublaj var ve oyun bir Quiz Show. Yani bilgi yarışması. Bu oyun da kutulu olarak 90 TL, dijitalde 60 TL. Oyunu oynamadım ve pek oynamayı da düşünmüyorum ama duyduğuma göre oyunun en büyük sorunu soruların çok basit olmasıymış ve soruların çabuk tekrarlamasıymış. Yani bu da az soru var anlamına geliyor. O yüzden bu oyunlara bakıp bir tavsiye vermem gerektiğinde hali hazırda PS Plus sahibiyseniz That’s You olabilir, ama kesinlikle tek başına almayın veya onun için PS Plus almayın.(bence) Onun dışında da Planet of the Apes ve Hidden Agenda var. Ama dediğim gibi, Hidden Agenda’nın değerlendirmesini yapacağım ve hatta büyük ihtimalle haftaya göreceksiniz. Buraya kadar okuduysanız, çok teşekkürler. Şimdilik görüşmek üzere

Playlink Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Oyunlarda Kullanılır? için 1 yanıt

    Bir cevap yazın

    Araç çubuğuna atla
    Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
    Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
    Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları