Aquaman Spoilersız İnceleme – En İyi DC Sinematik Evreni Filmi!

Evet baştan söylemek istiyorum. Aquaman iyi. Hem de gerçekten iyi. Hem de baya baya iyi. Şu ana kadar DC Sinematik Evreni ile ilgili olan düşüncelerimi hızlıca geçmem gerekirse şöyle olurdu. Man of Steel ortalama, Batman v Superman rezalet, Suicide Squad rezalet, Wonder Woman ortalama ve Justice League kötü. Bu arada evet, ben Wonder Woman’ı sevmiyorum. Fakat Aquaman? Bu sefer olmuş.

aquaman ile ilgili görsel sonucu

Hikaye çok klasik. Karakterimiz yarı insan yarı atlantisli. Kardeşi Orm şu an tahtta ama amacı karalılar ve atlantisliler arasında bir savaş başlatarak Dünya’yı ele geçirmek. İki atlantisli de Orm’u tahttan indirmesi için bizim sevgili Arthur ile konuşuyor. Arthur bu yolculukta nasıl bir kral olacağını, daha da önemlisi nasıl bir kahraman olacağını öğrenmeye çalışıyor. Film Justice League’den sonra geçiyor bu arada. Fakat önceki hiçbir DC filmini izlemeden bu filmi de anlarsınız. Sadece tek bir diyalogda Justice League filmine gönderme yapılıyor o kadar.

Hikayeye geri dönelim. Dediğim gibi hikaye basit. Ama bunu farklı şeylerle doldurmayı başarmışlar. Mesela Black Manta karakteri. Ben kendisini sevdim ama zorlama olduğu çok bariz. Yan karakter gibi. Gelecek filmler için iyi bir kötü olabilir ama bu filmde biraz zayıftı. Black Manta dışında herkesi sevdim bu arada. Arthur, Mera, King Orm falan gayet güzel işlenmişlerdi. Ayrıca denizlerdeki farklı ırklara da çok zaman ayıramamışlar, fakat anlatmaları bile yeter. Sonuçta bu daha ilk film.

aquaman ile ilgili görsel sonucu

Aslında ilk film olduğunu unutmamak önemli. Çünkü şimdi baktığımda ilk film için biraz fazla şey yapmaya çalışıyor. Orm’un amacı öncelikle denizlerdeki tüm ırkları toplamak. Ondan sonra karaya çıkacak. Bu da farklı farklı deniz ırklarıyla tanışmak demek. Araya Aquaman’in çocukluğunu koy, biraz da Black Manta. Başka bir Batman v Superman olmaktan ucuz kurtulmuş diyebilirim. Zaten filmi daha çok karakterler taşıyor. Hikaye dediğim gibi çok klasik.

Hikaye ve karakterler dışında konuşmamız gereken en önemli şey görsel efekt. Sıkıntıları yok değil. Ama özellikle su altındaki yerler cıvıl cıvıl, çok hoş gözüküyor. Black Panther’da Wakanda’yı çok güzel yansıttıklarını söylemiştim, burada da Atlantis o kadar güzel yansıtılmış. Ya da azıcık daha kötü, ama gene de çok iyi diyeyim. Black Panther kalitesi farklı.

aquaman atlantis ile ilgili görsel sonucu

Gelelim aksiyona. Görsel efektler başarılı olsa da aksiyon sahnelerinde çok iyi çalışmadığı oluyor. Özellikle son savaş biraz karmaşık. Fakat filmin başındaki savaş, Mera’nın savaşları, İtalya’da geçen kısımlar falan harika. Ayrıca Orm ve Arthur’un iki dövüşünü de çok güzel yaptıklarını düşünüyorum. Arthur demişken kostümden de bahsedelim.

Aquaman’in orijinal kostümü turuncu olan. Filmde biraz daha sarıydı gerçi. Ben kostümü beğeniyorum. Ama tabii bazılarına saçma gelebilir. Anlayışla karşılamakla birlikte sarı kostümün daha bile fazla olması gerektiğinden yanayım. Kostüm Jason Momoa’ya harika oturmuş. Sadece filmde çok az olması biraz üzdü. Jason Momoa demişken oyunculara da bir parantez açayım. Hepsi gayet başarılı. Jason Momoa ve Amber Heard’ı özellikle tebrik etmek lazım. Filmi taşımışlar.

aquaman ile ilgili görsel sonucu

Aquaman yılın filmi falan değil. Yılın süper kahraman filmi hiç değil. Ama, gene de gayet iyi bir film. Gerek görsel efektleri, gerek karakterleri, gerek oyunculuklar. DC Sinematik Evreni’ndeki en iyi film kesinlikle Aquaman. Ayrıca bu film, bitiyor. Evet yazılardan sonra bir sahne var ve ikinci filme hazırlık yapılmış. Ama filmin başlattığı hikaye filmin sonunda son buluyor. Hem de öyle bir anda son buluyor ki, DC’yi tebrik etmek lazım. Puandan önce son bir şey söylemek istiyorum.

Her film gibi 3D bir şey yok. 2D gitmeye çalışın. 4DX için güzel olacağını pek sanmıyorum. Film çok hareketli. Mideniz bulanabilir. IMAX de ise görülmesi gerekiyor. O renkleri en iyi halinde görmeniz için IMAX’i tercih etmeniz çok daha iyi olur. Yarın tüm DC filmlerini en kötüden en iyiye sıraladığım bir yazı gelecek, onu da kaçırmayın.

Puan: 7.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları