Spider-Man: Into the Spider-Verse İncelemesi – Son 10 Yılda Çıkmış En İyi Spider-Man Filmi

Evet başka söze gerek yok. Orijinal Spider-Man 1 ve 2’yi saymazsak gelmiş geçmiş en iyi Spider-Man filmi bu. Kötü karakterle dolup taşan Spider-Man 3, sıkıcı origin filmi olan Amazing, kötülerle doldurulmuş bir başka Spider-Man filmi Amazing 2 ve Iron Man: Homecoming, pardon Spider-Man: Homecoming saçmalıklarından sonra sonunda düzgün bir Spider-Man filmi geldi. 

spider-man into the spider verse ile ilgili görsel sonucu

Peki bu filmi özel yapan, diğerlerinde olmayan şey ne? Çok basit. Bu film evren kurmaya, her yerden karakter patlatmaya, devam filmini kurmaya çalışmıyor. Bu film size düzgün bir hikaye sunuyor. Ve evet, son zamanlarda tüm büyük bütçeli filmler evren kurmaya başlamışken, hatta bazıları ileri gidip filmi direk yarım bırakırken(Infinity War ve Crimes of Grindelwald’a selam) bu film öyle bir şey yapmıyor. Hikayesini filmin başında başlatıp bitiriyor. Evet, filmde yazılardan sonra bir sahne var. Fakat o sahnede bir anda filmdeki her şeyin daha büyük bir güç tarafından yapıldığını falan öğrenmiyorsunuz, ikinci film gelirse(ki evet geliyor) kullanılabilecek hikayeden ufak bir parça veriyor. Geri kalan kısmı ise tamamen komedi.

Neyse şimdi filmin hikayesine gelelim. Fragmanlarda belli edilen şeylerle gidelim. Kingpin bir alet tasarlıyor ve bu aleti çalıştırıp farklı evrenlerden farklı örümcek adamları, Miles Morales denilen karakterimizin evrenine getiriyor. Bizim örümcek insanlarımız da birleşip o aleti tekrar açmaya, evlerine geri dönmeye çalışıyorlar. Filmin hikayesi tamamen bu. Hikaye sıradan olsa da karakterler harika. Film daha çok Peter Parker ve Miles Morales üzerine duruyor. Arada da Gwen Stacy’den bahsediyorlar.

spider-man into the spider verse ile ilgili görsel sonucu

Hem Miles, hem de Peter’ın karakterlerine bayıldım. Geldikleri evrenleri mükemmel yansıtıyorlar. Ayrıca gelişimlerini izlemek çok eğlenceli. Fragmanlardan da anlaşılacağı gibi Peter bu filmde Miles’ı eğitiyor. Hemen diyebilirsiniz ki Iron Man de Homecoming’de Peter’ı eğitiyordu. Ama onu beğenmedim, neden bunu beğendin? Çünkü bu film Miles’ı ezmiyor. Evet Homecoming’in Spider-Man’i ezdiğini düşünüyorum. Filmin başı farklı karakterlerle başlıyor, Peter kendine idol olarak Tony Stark’ı seçiyor, feribot sahnesinde insanları Iron Man kurtarıyor, her yerde Avengers göndermesi, hep Peter, Tony’i memnun etmeye çalışıyor. Iron Man kim sevgili Marvel? Iron Man kim? Koskoca Spider-Man, resmen filmde Iron Man’e tapıyor. Bu filmde ne oluyor?

Miles işleri beceremiyor, tekrar, tekrar ve tekrar. Peter da onunla ilgilenmek istemiyor. Fakat Miles tabii ki kendini ezdirmiyor. Film Miles’ı anlatmak konusunda çok başarılı. Ailesi ile olan ilişkileri, okulu ile olan ilişkileri, arkadaşlarıyla olan ilişkileri, hayatındaki zorluklar falan derken filmin zaten ilk 15-20 dakikası Miles ve çevresi üzerine. Miles ile gerçekten harika bir bağ kuruyorsunuz. Peter’a gelirsek. Filmin başlarında Miles’a inancı olmayan, onu eğitmek istemeyen, tembel ve hayattan bunalmış bir insanken filmdeki gelişimi gerçekten aşırı doğal geldi. Ve filmin sonuna geldiğimde de karşımda gerçekten farklı bir Peter buldum. Gwen ise, fena değil.

spider-man into the spider verse ile ilgili görsel sonucu

Peter ve Miles film boyunca o kadar güzel değişimlerden, evrimlerden geçiyor ki Gwen’i düşünecek zamanım olmadı. Ama filme ekstra bir ton kattığı tartışılmaz. Şimdi gelelim diğerlerine. Spider-Ham, Noir ve Peni Parker. Maalesef üçü de hayal kırıklığı. Spider-Ham ve Noir tamamen komedi amaçlı, Peni ise hem komedi, hem de biraz duygusal amaçlı. Filmde olmasalar da olurdu. Ama olmaları bir eski de getirmemiş. Kısaca hikaye ve karakterler oldukça iyi. Gelelim animasyonlara ve aksiyon sahnelerine.

Filmin animasyon tekniği gerçekten çok ilginç. Bir çizgi roman okuyormuş gibisiniz. Paneller arasında geçiş yapıyor, garip ama aşırı hoş duran çizim tarzıyla da kendinizi gerçekten bir çizgi roman izler gibi hissediyorsunuz. Eğer çizgi romanlar izlenebilseydi, büyük ihtimalle böyle olurdu. Aksiyon sahneleri de kesinlikle mükemmeller. Son zamanlarda izlediğim büyük filmlere bakarsam Venom’un aksiyon sahneleri rezaletti, Crimes of Grindelwald da arada kalmıştı. Peki ya bu? Her biri mükemmel. 

spider-man into the spider verse ile ilgili görsel sonucu

Burada Incredibles 2 için söylediğim şeyi geri alıyorum. Senenin animasyon filmi kesinlikle bu. Hem son yıllardaki en iyi Spider-Man filmi, hem son yıllardaki en iyi animasyon filmlerinden biri, kesinlikle bu yılın en iyi animasyon filmi ve animasyon tekniği açısından yepyeni bir dönemi başlatabilir. Belki Incredibles 2 kadar komik değil. Ama aksiyonu ondan çok daha iyi. Ve Incredibles 2 zaten bildiğimiz bir animasyon tarzını inanılmaz kullanırken bu film animasyon türünü tamamen başka boyutlara taşımış. Ayrıca her ne kadar Civil War ve Infinity War’da kendisine bayılsam da Far From Home’dan sonra Spider-Man’in Sony’e geçmesini istiyorum. Çünkü Far From Home, paylaşılan detaylara baktığımda beni heyecanlandırmıyor. Beni heyecanlandıran şey Spider-Verse’ün ve Venom’un devamı.(Evet Venom’un devamı için heyecanlıyım, nedenini merak eden Venom’un yazılardan sonraki sahnesine baksın)

Puan: 9.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları